Peruanski grad La Oroya rudarski je grad, smješten u Andama, no ujedno je i među top 10 najzagađenijih gradova u svijetu, prema podacima Instituta Blacksmith.
Podijelite
U tom gradu živi 12.000 djece, a njih 99,7 posto ima krv zatrovanu olovom, odnosno, količina olova u njihovoj krvi, prešla je dozvoljenu granicu. Za zagađenje je kriva američka kompanija Doe Run, koja je jedan od najvećih svjetskih proizvođača olova, da zagađuje La Oroyu još od 1997. godine.
Trovanje olovom posebno je štetno za mentalni razvoj djece, jer uzrokuje nepopravljivu štetu centralnom živčanom sustavu, probleme u ponašanju, anemiju i mentalne probleme. Postoje čak i studije koje pokazuju kako nerođena djeca još u utrobi majke imaju zatrovanu krv olovom. Drugim riječima, ta su djeca i prije rođenja, već osuđena na paklen život, piše Global Post.
Rudnik grad hrani, ali ga i truje
Kompanija Doe Run postala je dio zajednice i direktno zapošljava 3500 radnika, a gradska ekonomija vrti se oko rudnika olova. Zapravo se događa paradoks, jer Doe Run, koliko hrani taj grad, toliko ga i truje. Doe Run otkupio je metalurški kompleks od peruanskih vlasti spomenute 1997. godine, a taj kompleks nastao je još davne 1922. godine. U kolovozu prošle godine Inter-američka komisija za ljudska prava, prihvatila je slučaj kršenja ljudskih prava u tom gradu, prozvavši i peruanske vlasti, zbog manjka njihove brige za stanovništvo, koje zdravstveno propada i koje živi u katastrofalnim zdravstvenim uvjetima.
Miljama oko rudnika i tvornice, visoke koncentracije olova, mogu se pronaći u površinskom sloju tla do dubine veće od 10 centimetara. čak i da se provedu sve kontrole i uspostavi kakva takva ravnoteža sa zagađenjem, nitko sa sigurnošću ne zna je li 12.000 djece već pretrpjelo nepopravljivu štetu za njihovo zdravlje.