Sarkozy je u Bukureštu potvrdio i da će uputiti u Afganistan "dodatni bataljun" s više od 800 vojnika te iznio svoje stajalište o kandidaturi Ukrajine i Gruzije za ulazak u NATO, koju je nazvao "legitimnom", nakon što dvije zemlje obave "demokratsku preobrazbu".
Pročitajte i ovo
Vojni pakt
Putin postavlja Orešnika na granicu članica NATO-a: Objavio i tko će određivati mete
Udario u morsko dno
Nasukao se brod pun oružja, evo kamo je trebalo stići
"Krajem francuskog predsjedanja (Europskom unijom, u drugoj polovici 2008.), nastupit će trenutak za završetak tog procesa i donošenje potrebnih odluka da Francuska opet preuzme cjelokupno svoje mjesto u strukturama NATO-a", rekao je Sarkozy.
Francuska je najavila da je jačanje europske obrambene integracije njezin preduvjet za povratak pod zajedničko vojno zapovjedništvo iz kojega se povukao general Charles de Gaulle prije više od četiri desetljeća.
Djelomice se Francuska vratila u NATO 90-ih godina u doba predsjednika Jacquesa Chiraca.
Potpuni povratak u Savez mogao bi službeno biti objavljen na idućem summitu u travnju 2009., a koji bi Njemačka i Francuska, kako su najavile, zajednički organizirale u Strasbourgu i Kehlu, što znači s jedne i druge strane granice.
Sarkozy je rekao da je odlučio dodatni francuski bataljun rasporediti na istoku Afganistana i najavio da će "Francuska također preuzeti zapovjedništvo regije Centra (Afganistana) na godinu dana, počevši od ljeta" ove godine.
Francuska se zajedno s Njemačkom suglasila da je kandidaturu Gruzije i Ukrajine za NATO, a koju podržavaju Sjedinjene Države te zemlje središnje i istočne Europe, bolje odgoditi jer te dvije zemlje nisu ostvarile zadovoljavajuću demokratsku razinu i k tomu je njihova stabilnost suviše izložena ruskom nezadovoljstvu.
"Mi ćemo nastaviti raditi s njima, ohrabrivati ih u njihovoj demokratskoj preobrazbi", rekao je Sarkozy.
Zbog toga što nije postignuto suglasje, čelnici 26 zemalja NATO-a danas bi trebali odbiti dodijeliti Ukrajini i Gruziji status kandidata.