Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Latvijska turistička atrakcija

Turisti mučenje plaćaju po 25 funti

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Bunkeri za mučenje nova su turistička atrakcija. Nedaleko od glavnog gradu Litve posjetitelji za bliski susret s torturom plaćaju 25 funti (oko 200 kuna). Posjetitelja je i više nego dovoljno, a što ih ondje najviše privlači u Litvi je istražila novinarka Daily Maila.

Red posjetitelja ispred bunkera, dvadesetak kilometara udaljenog od Vilnusa je dug. Po svoju dozu sovjetske torture u podzemne tunele turisti ulaze u skupinama. Uznemirujuće iskustvo počinje kada se nađu oči u oči s glumcima koji vjerno dočaravaju nemilosrdne vladine agente.

Pročitajte i ovo Ilustracija Osuđena je Monstruozna majka zatvarala sina u pseći kavez i mučila ga skoro do smrti: "Htjela sam ga lijepo odgojiti" Ilustracija Riječ je o Srbinu Unakaženo tijelo bez prstiju pronađeno u stanu u Beču: "Način egzekucije ukazuje na balkansku mafiju"

‘Kada sam ušla u hladni KGB-ov bunker, pridružila sam se skupini disidenata koja je salutirala sovjetskoj zastavi’, novinarka Daily Maila detaljno je opisala svoje latvijsko iskustvo.

Posjetiteljima je rečeno da prestanu misliti ‘jer će partija to učiniti umjesto njih’, dok su svi koji pokažu nepoštovanje prisiljeni leći na tlo i biti podvrgnuti sili. Svatko tko pokazuje ‘neovisnost’ odveden je u posebnu komoru gdje ga tuku remenjem.

Ovaj tajni bunker, 24 kilometra izvan glavnog grada Litve, Vilniusa, nedavno je otvoren za posjetitelje kao sumorni podsjetnik stvarnosti te zemlje u vrijeme sovjetske okupacije.

‘Obično se barem jedan sudionik u grupi onesvjesti, a uvijek netko plače, najviše stariji. Situacije su intenzivne jer u dva do tri sata pokušavamo ljudima dočarati patnju tijekom sovjetske okupacije’, rekla je organizatorica ovog projekta Ruta Vanagaite.

Teško je shvatiti zašto je ovo mjesto turistička atrakcija, ali ‘Preživljavanje drame u sovjetskom bunker’, naziv pod kojim je poznato ovo iskusvo, postalo je popularno, ali ne i zabavno, ustvrdila je novnarka. Ruta kaže kako je ovo društveni projekt, kako bi prikazao život pod sovjetskom čizmom.

Tuneli u kojima se odigrava ova drama, napravljeni su 1983. godine kako bi se iz njih emitirale radio i TV postaje u slučaju napada NATO-a, ali su bili prazni od 1991. Trenutačno ih Ruta koristi da se ne zaboravi neugodna istina te ere.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene