Ministrica je sudjelovala na sastanku NATO-ovih veleposlanika koji su u Bruxellesu raspravljali o tisućama useljenika iz Afrike i s Bliskog istoka.
Pročitajte i ovo
prvi veliki intervju nakon izbora
Trump objavio: "Ovo je moj uvjet za ostanak SAD-a u NATO-u"
Uoči samita čelnika
Četiri europske zemlje traže potporu za obranu granica prema Rusiji: "Znamo što znači biti na prvoj liniji"
Australsku su vladu kritizirali kod kuće i u inozemstvu zbog vrlo oštre imigracijske politike. Australci brodove s izbjeglicama vraćaju natrag u njihovu polazišnu luku, a tražitelje azila šalju u prihvatne logore u Papui Novoj Gvineji i u Nauri, gdje ostaju dulje vrijeme.
UN osudio britansku kolumnu u kojoj se imigrante naziva 'žoharima'
"Nema ničega čovječnog niti milosrdnog u tome da mreže kriminalaca mame ljude u smrt ukrcavajući ih u prevelikom broju u brodove koji su u potpunosti neprikladni za plovidbu", rekla je Bishop novinarima, dodavši kako Australija Europi nudi vlastito iskustvo. "Na vladama je i pojedinim regijama da prosude što će po njihovu mišljenju djelovati, no to će zahtijevati i snažnu političku volju".
Australija odbija razmotiriti zahtjeve tražitelja azila koji su prethodno platili krijumčarima da ih dovezu u Australiju, istaknula je ministrica.
"Statistički podaci su vrlo jasni. Tijekom 2013. 300 brodova s oko 20.000 ljudi nastojalo je doploviti do australskih obala. Raspolažemo podatkom prema kojemu se pritom utopilo oko 1200 izbjeglica. Od siječnja 2014. nijedan brod nije dospio do australske obale i nitko nije smrtno stradao", rekla je Bishop novinarima. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook