U pismu čelnicima 26 zemalja - stalnih i nestalnih članica UN-ova Vijeća sigurnosti te zemalja u susjedstvu s Turskom - Erdogan je naveo informacije o ugovoru Turske, Brazila i Irana zaključenom u ponedjeljak.
Pročitajte i ovo
Triput razgovarali
Trump i Netanyahu složili su se oko ključnog pitanja: "Učinit ćemo sve što je potrebno..."
Iran: U pogonu više od 3.000 centrifuga
'Turska se u načelu protivi nuklearnom oružju i želi da ga u njezinoj regiji ne bude', dodao je turski premijer u pismu. Erdogan je istaknuo da je diplomatski put 'uvijek bolji' za rješavanje krize zbog iranskog nuklearnog programa.
Erdogan je u petak u jednom drugom pismu pozvao američkog predsjednika Baracka Obamu da ne odbaci tursko-iransko-brazilski ugovor i da pruži priliku diplomaciji.
Iran je u ponedjeljak zaključio ugovor s Ankarom i Brazilijom o razmjeni dijela niskoobogaćena uranija u inozemstvu u zamjenu za 20-posto obogaćen uranij za svoj istraživački reaktor, ali je Zapad tu vijest dočekao s nepovjerenjem, a Washington je i dalje odlučan u nakani da kazni Teheran. Vijeće sigurnosti raspravljalo je u utorak o novom prijedlogu sankcija Iranu zbog njegova nuklearnog programa. Prijedlog o sankcijama podupire pet stalnih članica Vijeća koje imaju pravo veta (SAD, Rusija, Kina, Francuska, Velika Britanija).
Nekoliko zapadnih zemalja optužuju Teheran da želi proizvesti nuklearno oružje pod izlikom mirnodopskog programa, što Islamska Republika Iran odlučno niječe. (Hina)