Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Kontroverzni projekt

Kreće eksploatacija nafte u Amazoni!

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Ekvadorski parlament odobrio je eksploataciju nafte u prirodnom rezervatu Yasuni, kontroverzni projekt koji brani predsjednik Rafael Correa, ali osporavaju autohtoni stanovnici tog dijela amazonske prašume i ekolozi.

Po završetku druge i zadnje parlamentarne rasprave, nacrt eksploatacije ITT-a, naftnog nalazišta procijenjena na 920 milijuna barela, proglašen je 'nacionalnim interesom'. Vlada je sad u mogućnosti pokrenuti prve korake prema komercijalnoj eksploataciji.

Pročitajte i ovo Screenshot Zastrašujuća neman VIDEO Otkrivena divovska anakonda iz Amazone: Teška je 200 kilograma, a glava joj je veličine ljudske Diana Carnero Ekvadorska političarka Prišli su na motoru i pucali joj u glavu: "Ovo je noćna mora. Oduzeli su nadu domovini"

Sa 108 glasova za i 25 protiv, zastupnici su odgovorili na zahtjev ljevičarskog predsjednika Corree da se ukloni i posljednja ustavna prepreka eksploataciji prirodnih izvora u prirodnom parku na amazonskom istoku zemlje.

Naftna polja Ishpingo, Tambococha i Tiputini (ITT) predstavljaju 20 posto rezervi Ekvadora, najmanjeg člana OPEC-a, a smještena su u parku Yasuni čiji milijun hektara džungle predstavlja jedan od važnijih svjetskih rezervata bioraznolikosti.

>> Djeca u Amazoni imaju 3 puta više žive u tijelu, okoliš zagadili ilegalni kopači zlata

Correa je 15. kolovoza objavio da želi vaditi naftu u Yasuniju nakon što nije uspjela svjetska kampanja privlačenja donatora koji bi Ekvadoru platili 3,6 milijardi dolara u zamjenu za očuvanje prirodnog parka.

Kampanja je uspjela osigurati samo djelić tih sredstava, premda su 2007., kad je Correa pokrenuo tu inicijativu, veliki donatori obećavali da će dati novac Ekvadoru kako bi se očuvala bioraznolikost u Yasuniju.

Vlasti procjenjuju da će tijekom sljedećih 20 godina zahvaljujući eksploataciji Yasunija zaraditi oko 19 milijardi dolara od kojih će većina biti namijenjena, po predsjedniku, borbi protiv siromaštva, većinom u Amazoni.

Bez eksploatacije ITT-a, zemlja gdje je stopa siromaštva 23,7 posto, raspolagala bi rezervama nafte za 11 godina, prema analitičarima. (Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene