Obavijesti Video Pretražite Navigacija
OBITELJ IH NE ŽELI

Dan žalosti na Malti: Premijer i predsjednica nisu poželjni na sprovodu ubijene novinarke

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Malteška predsjednica i premijer izjavili su da neće doći na pogreb ubijene novinarke Daphne Caruane Galizije jer im je poručeno da njihova nazočnost "nije poželjna".

Sprovod kontroverzne 53-godišnje blogerice i novinarke Daphne Caruane Galizije održat će se u petak u gradu Mosti, u blizini njezina rodnog gradića Bidnije, gdje je ubijena u eksploziji automobila bombe 16. listopada. Za petak je proglašen i dan žalosti u zemlji.

Pročitajte i ovo Jill Dando Tko je na snimci? Novi trag u ubojstvu omiljene britanske voditeljice: Sumnjaju da joj je presudio poznati srpski zločinac Petero mrtvih u Oklahomi Zajednica tuguje Petero pronađeno mrtvo u kući, među njima i dvoje djece: Ubijeni su, a policija je pronašla ključan trag

"Ured predsjednice može potvrditi da je njezina ekscelencija (Marie-Louise Coleiro Preca) izrazila želju da dođe na sprovod. Međutim, obitelj je poručila preko treće strane da njezina nazočnost nije poželjna", rekao je glasnogovornik predsjednice za dpa.

Glasnogovornik ureda premijera Josepha Muscata također je rekao da premijer neće doći na sprovod. "Obitelj je rekla da ne želi nazočnost državnih vlasti", kazao je.

Najpoznatija malteška novinarka koja se borila protiv netransparetnosti i korupcije poginula je u eksploziji bombe podmetnute u njezin automobil. U svom zadnjem blogu, objavljenom sat vremena prije smrti napisala je: "Gdje god pogledate, ima lopova. Situacija je očajna".

Premijer Muscat, koji je često bio na meti istraživanja Caruane Galizije, snažno je osudio taj čin.

Caruana Galizia cijele prošle godine objavljivala je članke o navodima o korupciji, u koju su uključeni Muscat i njegovi suradnici. Objavila je i članak da je supruga malteškog premijera Michelle dobila milijun dolara od kćeri azerbajdžanskog predsjednika preko odvjetničke tvrtke Mossack Fonseca, koja je registrirana u Panami i koja je postala svjetski poznata nakon objave "panamskih dokumenata".

Objavom "panamskih dokumenata" otkriven je jedan od najvećih svjetskih korupcijskih skandala u povijesti. Riječ je o internim dokumentima tvrtke Mossack Fonseca koja je služila kao golema praonica novca. (Hina)

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene