U Haagu je krajem 2005. i početkom 2006. godine uništeno oko 1000 osobnih predmeta žrtava genocida. Mnogi od njih korišteni su kao dokazni materijali u sudskim procesima, a većina ih je iz masovnih grobnica, javlja Deutsche Welle.
Pročitajte i ovo
komentirao i odnos s Rusijom
Pogledajte što je Vučić odgovorio na pitanje o svojoj ulozi u stvaranju velike Srbije
Osam godina zatvora
Osuđena zbog antiratnih stavova: "Ustrijeli tog glupog gada Putina, koliko još ubojstava moramo podnijeti?"
Tužiteljstvo u Den Haagu priopćilo je kako su predmeti 'uništeni jer su bili u fazi raspada i opasni po zdravlje'. Ovakvo prioćenje šokiralo je preživjele žrtve genocida. Za njih to predstavlja 'uništenje uspomena na ubijene'. Nije ih umirilo ni pojašnjenje da su podaci i fotografije o uništenim predmetima pohranjeni u sudskom arhivu, jer osobni predmeti žrtava za preživjele imaju nemjerljivu emocionalnu vrijednost.
Predsjednica udruženja 'Majke Srebrenice' Hajra Ćatić izjavila je kako su 'posljednje uspomene na našu djecu i muževe uništene u vrijeme mandata tužiteljice Carle del Ponte koja je i potpisala odluku o uništavanju predmeta. Mi ćemo ustrajati u zahtjevu da se odgovorni dovedu pred sud, jer su morali tražiti suglasnost obitelji ili naše države BiH'.
Srebrenička udruženja zatražila su angažiranje odvjetničkog tima, a tuzlanski odvjetnik Damir Alić član je grupe koja će besplatno zastupati žrtve u ovom slučaju. 'Vrlo je izvjesno da će se na listi optuženih naći bivša haaška tužiteljica Carla del Ponte i najuži krug ljudi koji su odlučivali o uništavanju dokaza' naglasio je Alić, te dodao kako postoji 'osnovana sumnja da je gospođa Carla del Ponte naredila uništavanje tih predmeta, te je ona potvrđena iz više izvora'.
Odvjetničkom timu pridružili su se i britanski odvjetnici Hugh Mercer i Jessica Wells. Očekuju i podršku institucija BiH.