Iako je za danas najavljen veliki anti-vladin prosvjed u Bangladešu u kojem se poziva na prijevremene izbore i ostavku premijerke Sheikh Hasin, policija je već jučer djelovala 'preventivno'.
Pročitajte i ovo
teško ozlijeđena žena
FOTO Policija traži ovog muškarca, objavila i zašto: Javite se ako znate tko je
Pokazna vježba
VIDEO/FOTO Zagreb pogodio potres od 6 stupnjeva po Richteru? Evo o čemu se zapravo radi
Privedena je 651 osoba, uglavnom članovi opozicije i istaknutiji politički aktivisti. Oko 15,000 trupa policije, vojske, granične patrole dovedeno su danas u glavni grad Dhaka kako bi nadzirali prosvjed donosi advance.hr.
Škole i trgovine su zatvoreni, a prometnice koje vode prema glavnom gradu gotovo su potpuno puste, prenose lokalni mediji. Prekinute su sve autobusne i brodske linije koje bi mogle voditi u glavni grad, kako potencijalni prosvjednici ne bi stigli iz ruralnih sredina.
Policija negira da je sudjelovala u bilo kakvom organiziranom politički motiviranom privođenju. Glasnogovornik policije u glavnom gradu Dhaki, Monirul Islam, rekao kako su ovo 'regularna uhićenja i nemaju nikakve veze s najavljenim opozicijskim prosvjedima'.
Na vlasti u Bangladešu nalazi se premijerka Sheikh Hasin koja je na toj poziciji od 2009. Već je jednom bila premijerka, u periodu 1996-2001. Još od 1981. predsjednica je jedna od najvećih stranaka u zemlji, 'Bangladeške Awami Lige'.
Za vrijeme njene vladavine organizacija Transparency International službeno je deklarirala Bangladeš kao najkorumpiraniju zemlju na svijetu. Povodom današnjih najavljenih prosvjeda rekla je kako strahuje da ne dođe do 'anarhije'.
Politički konflikti u Bangladešu nerijetko završavaju uličnim borbama. Prošli veliki sukob između rivalskih političkih stranaka dogodio se 2006. kada je u sukobima ubijeno nekoliko osoba.