Veze su prekinute prije tjedan dana kako bi se ograničio priljev izbjeglica iz Mađarske. Mađarska je ovoga tjedna dovršila izgradnju željezničke ograde sa Srbijom izazivajući preusmjeravanje izbjegličkog vala s mađarske granice na Hrvatsku pa se pritisak na austrijsko-mađarsku granicu smanjio.
Pročitajte i ovo
Slavi se i u Turskoj
FOTO Okupljanja diljem Europe: Sirijske izbjeglice izašle na ulice Beča, Berlina, Helsinkija...
Degradirajuće okruženje
Najveći talijanski cirkus zatvoren zbog eksploatacije stranih radnika: Prisiljavali su ih da žive u jezivim uvjetima
U Austriju je tijekom noći na četvrtak ušlo tek nekoliko izbjeglica i stanje na granicama je mirno, prenosi austrijska novinska agencija APA.
U Hrvatskoj se očekuje više od 20.000 izbjeglica! APEL IZ TOVARNIKA: Svjedoci smo humanitarne katastrofe!
Njemačka proširila kontrolu na granicu s Češkom
Njemačka je proširila kontrolu i na granicu s Češkom kako bi zaustavila krijumčarenje ljudima i bolje se nosila s pojačanim priljevom tražitelja azila, rekao je u četvrtak glasnogovornik savezne policije.
Policija je pograničnu kontrolu počela u srijedu navečer na autocesti koja istočnu saveznu zemlju Sasku povezuje s Češkom, rekao je glasnogovornik Christian Meinhold dodajući da su od tada uhićena četiri krijumčara.
Izbjeglice ne žele ostati u RH: 'Bacaju WC papire i viču 'Freedom, Freedom''
Njemačka je u nedjelju odlučila privremeno uvesti graničnu kontrolu zbog izbjegličke krize, pošto je savezna policija prvo bila uvela nadzor austrijske granice.
Voditelj njemačkog ureda za migracije i izbjeglice kojeg su kritizirali zbog sporog rješavanja rekordnog broja zahtjeva za azil, podnio je ostavku, priopćilo je u četvrtak ministarstvo unutarnjih poslova.
Danska spremna "dobrovoljno" prihvatiti 1000 migranata
Danska je u četvrtak objavila da je spremna na "dobrovoljnoj" osnovi prihvatiti 1000 migranata u okviru predloženog plana EU-a o kvotama za raspodjelu 120.000 ljudi, javlja dpa i podsjeća da Danska, uz Veliku Britaniju i Irsku, nije prihvatila zajedničku europsku politiku azila.
Prošli tjedan je premijer Lars Lokke Rasmussen isključio mogućnost da Danska sudjeluje u prihvatu dijela izbjeglica, pozivajući se upravo na činjenicu da njegova zemlja ne dijeli zajedničku azilantsku politiku s ostatkom EU-a.
Rasmussen je najnoviju odluku objavio zajedno s ministrom za integracije Ingerom Stojbergom, a obojica su istaknula da se Danska i dalje protivi obveznom sustavu kvota. Također su naglasili da njihova odluka ovisi o potvrdi parlamenta, kao i dogovoru unutar Europske unije.
Članice bloka 28-orice, kazao je Rasmussen, moraju zajedno raditi kako bi se kontrolirao priljev ljudi.
"Nedovoljno je samo pričati o tome kako raspodijeliti tražitelje azila", dodao je Rasmussen.
Prema njegovim riječima, Danska planira izdvojiti 113 milijuna američkih dolara u narednom dvogodišnjem razdoblju za ublažavanje migrantske krize u Europi.
Trećina sredstava biti će namijenjena za pomoć Siriji susjednim zemljama koje su primile veliki broj ljudi izbjeglih zbog sirijskog rata.
Portugal spreman primiti još najmanje 2000 izbjeglica
Portugal je spreman primiti "najmanje 2000 dodatnih izbjeglica", objavio je u četvrtak portugalski premijer, čime bi se njihov broj popeo na oko 3500.
"Nemamo ništa protiv da primimo dodatnih 2000 izbjeglica, čak i više ako je potrebno", uz 1500 predviđenih u okviru prethodnog sporazuma, kazao je portugalski premijer Pedro Passos Coelho.
"Nadam se da ćemo uskoro postići sporazum" na razini Europske unije kako bi primili izbjeglice "dostojanstveno i u dobrim sigurnosnim uvjetima", dodao je on.
Passos Coelho govorio je u okviru radijske rasprave sa socijalistom Antoniom Costom, njegovim suparnikom na sljedećim parlamentarnim izborima 4. listopada.
"Ne vjerujem da je rješenje u vojnoj intervenciji jer ona jedino može pogoršati situaciju", ocijenio je premijer ne odbacujući u cjelosti tu opciju.
Broj dodatnih izbjeglica koji Passos Coelho želi primiti niži je od 3074 migranata koliko bi po Europskoj komisiji Lisabon trebao prihvatiti, od ukupno 120.000 njih koji se trenutno nalaze u Italiji, Grčkoj i Mađarskoj. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook