U Indoneziji je u tijeku istraga potaknuta izjavama kapetana i članova posade broda sa 65 tražitelja azila koji su htjeli ući u Australiju po kojima su im australske vlasti dale 30.000 australskih dolara da se vrate.
Pročitajte i ovo
Slavi se i u Turskoj
FOTO Okupljanja diljem Europe: Sirijske izbjeglice izašle na ulice Beča, Berlina, Helsinkija...
liječnici užasnuti
Mala posjekotina na usni 20-godišnjaka prerasla u veliku tragediju: "Probudio se idućeg dana i samo rekao - Umirem"
Imigranti iz Bangladeša, Mijanmara i Šri Lanke na kraju su koncem svibnja stigli na otok Rote na istoku Indonezije.
"Kratak odgovor na to je da će australska vlada učiniti sve što mora kako bi zaustavila tu sotonsku trgovinu (ilegalnu imigraciju)", rekao je Abbott za radio 3AW dok su ga zasipali pitanjima o plaćanju posade.
Slovenija će proučiti kapacitete za primanje izbjeglica
"Zaustavit ćemo krijumčarenje po svaku cijenu. Prekinuli smo je i učinit ćemo sve da tako i ostane".
Abbott je zatim rekao novinarima da neće otkriti ništa o politici čuvanja granice koju provodi izvršna vlast. "Ne moram prešutno ni izrijekom davati informacije o krijumčarima".
Glasnogovornik indonezijskog ministarstva vanjskih poslova rekao je u četvrtak da su te optužbe, pokažu li se istinite, doista "vrijedne žaljenja".
Australska konzervativna vlada koja je došla na vlast u rujnu 2013., počela je uz pomoć vojske operaciju "Suverene granice" ne bi li odvratila izbjeglice da morem stižu u Australiju. Australski ratni brodovi zaustavljaju brodove s izbjeglicama i vraćaju ih u mjesto iz kojeg su došli, najčešće je to Indonezija.
Canberra tvrdi da je ovako strogom politikom spasila velik broj života. Od prosinca 2013. na australsku obalu stigao je tek jedan brod s izbjeglicama. Ranije su stizali gotovo svakodnevno, a stotine imigranata su se utopile. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook