Norveški masovni ubojica Anders Breivik "upao" je u petak na sveučilište u Oslu gdje će studirati iz zatvorske ćelije, unatoč zgražanju javnosti nad masakrom u kojem je prije četiri godine ubio 77 osobe.
Pročitajte i ovo
Najtraženiji u Hrvatskoj
Velika promjena na vrhu liste najpoželjnijih fakulteta: Žestoka borba za upis, za jedno mjesto bori se devet prijavljenih
Prilika za mlade
Ovo su tražena zanimanja na Sajmu budućnosti: "Već tijekom studija pronađu firmu"
zračni udari
Amerika izvela nove napade na Iran
POGODIO SVE BROJEVE
Netko je večeras postao bogatiji za čak 87 milijuna eura!
VREMENSKA PROGNOZA
Prženje se nastavlja, ali stiže i promjena: Pogledajte kada točno prestaje toplinski val i gdje prijeti olujno nevrijeme
"Ispunio je sve uvjete. Držimo se naših pravila i primit ćemo ga", rekao je rektor Ole Petter Ottersen.
Dodao je da zatvorenici mogu studirati sve dok postižu dovoljno dobre rezultate.
Brojni ljudi bili su zaprepašteni kada se Breivik, radikalni protuislamist koji se nije pokajao za zločin, prijavio na trogodišnji studij političkih znanosti.
Neki studenti na sveučilištu preživjeli su atentat ili su im među stradalima bili prijatelji ili rodbina.
"Razumijem da je to jako osjetljivo pitanje. On je pokušao razbiti sustav, a mi ga se moramo držati", istaknuo je Otterssen.
Poslao 220 pisama: Breivik ne odustaje od svog nauma
Među predmetima koje će studirati su demokracija, ljudska prava i poštivanje prava manjina.
Prema uvjetima izdržavanja kazne, Breivik je smješten u samicu i neće moći prisustvovati predavanjima i seminarima. Neće biti u izravnom kontaktu s profesorima i sve radove slat će preko zatvorskog osoblja. Moći će se služiti knjigama, ali neće imati pristup Internetu.
Breivik (36) postavio je 22. srpnja 2011. bombe u središtu Osla koje su ubile osmoro ljudi i uništile zgradu vlade. Potom je otišao na otok gdje se održavao ljetni kamp mladeži Laburističke stranke i ustrijelio 69 osoba, većinom tinejdžera.
U Oslu će se idućeg tjedna otvoriti memorijalni centar "July 22 Centre" s informacijama i izložbom o napadima. Neki preživjeli i obitelji stradalih boje se da bi centar mogao postati Breivikova "Kuća slavnih". (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook