Na ovom će se svjetskom prvenstvu, koje organizira CMAS, najstarija organizacija koju priznaju olimpijski odbori svih zemlja i Međunarodni olimpijski odbor, natjecanja izvoditi u dvije discipline - Dynamic i Jump Blue, rekao je trener reprezentacije Ivan Drviš.
Pročitajte i ovo
Udar oluje
Hrvat se javio s Floride: "Ljudi su pobacali smeće, namještaj, elektroniku ispred kuće..."
Zlato i bronca za hrvatske ronioce
Kako je dodao, postoji i mlađa organizacija AIDA, koja se ne
slaže najbolje sa CMAS-om, a CMAS ne dopušta da se netko natječe u disciplini u kojoj se natjecao na nekom AIDA natjecanju.
Osim Karle Fabrio i Gorana Čolaka iz zagrebačkog ronilačkog kluba Geronimo, u reprezentaciji su Helena Serdarević i Davor Franičević iz splitskog kluba Pik Mornar, Veljano Zanki iz Submanie iz Zagreba i Dubravka Gromača iz Ronilačkog kluba Sisak.
Na nedavno održanom državnom prvenstvu na Visu, koje je bilo izlučno za svjetsko prvenstvo u Bariju, Fabrio i Čolak su oborili svjetske rekorde - ona u u disciplini Jump Blue s rezultatom od 130,10 metara i u Dynamicu sa 160,43 metara, a on u Dynamicu sa 189,7 metara.
I trener i članovi reprezentacije očekuju jako dobre rezultate u
Bariju. Fabrio je, uoči odlaska u Bari, izjavila da očekuje borbu za jednu od medalja, a što se tiče mogućnosti postavljanja novog rekorda kazala je da ne voli takva predviđanja jer je u Bariju očekuje jaka konkurencija.
Dodala je da više očekuje od Jump Bluea, jer je to disciplina koja postoji samo u CMAS-u, a strahuje da bi joj ta krovna
organizacija mogla zabraniti natjecanje u Dynamicu jer se u toj disciplini natjecala na svjetskom prvenstvu po AIDI, održanom u Mariboru.
Helena Serdarević, čiji je najbolji rezultat ostvaren na posljednjem državnom prvenstvu - 142,40 metra u disciplini Dynamic i 110 metara u Jump Blue, rekla je da i ona očekuje medalju, a njen kolega iz kluba Davor Franičević, koji je na prošlogodišnjem Svjetskom prvenstvu bio treći u Dynamicu sa 177 metara, smatra da može ući u finale.
Što se tiče objave rekorda Karle Fabrio i Gorana Čolaka, Drviš kaže da CMAS zavlači s time. Moraju ih objaviti do svjetskog prvenstva, a ako to ne učine Hrvatski ronilački savez će se žaliti Međunarodnom olimpijskom odboru, istaknuo je.
Najveći problem Hrvatskog ronilačkog saveza, rekao je Drviš,
predstavlja financiranje jer ronjenje na dah nije olimpijski sport. Na pitanje kakvi su izgledi da se to promijeni, Drviš je odgovorio da postoje naznake da ronjenje na dah bude pokazni sport na Olimpijskim igrama jer je sve veći broj natjecatelja i vrlo je atraktivan.
Prema njegovim riječima, u svijetu je registrirano više od 80 milijuna ronilaca.
Pripreme za ovo svjetsko prvenstvo održane su u Splitu i natjecatelji su tri dana treniranja i boravka u Splitu sami financirali uz pomoć kluba PIK Mornar.
Na Svjetskom prvenstvu održanom nedavno u Mariboru, po AIDA-i, Hrvatska je osvojila dvije brončane medalje i dva deveta mjesta od 170 natjecatelja.
Karla Fabrio je osvojila dvije brončane medalje u Dyamicu, dok su Lidija Lijić i Barbara Visentin bile devete (odnosno
pobjednice B finala) također u disciplini Dynamic.