Jovanović brončana na 100 leđno, Draganja u finalu na 50 slobodno

Hrvatska plivačica Sanja Jovanović osvojila je brončanu medalju na 100 metara leđnim načinom na Svjetskom prvenstvu u 25-metarskim bazenima u Manchesteru.

Jovanović je do bronce stigla s vremenom 57.80 sekundi, što je novi hrvatski rekord.

Naša je najbolja plivačica za 14 stotinki popravila dosadašnji rekord kojega je postavila na Europskom prvenstvu u Debrecenu u prosincu prošle godine.

Zlato je sa 57.10 osvojila Kirsty Coventry iz Zimbabvea, a srebro sa 57.15 Katerina Zubkova iz Ukrajine.

Duje Draganja plasirao se u finale na 50 metara slobodno. On je u polufinalu isplivao sedmi rezultat sa 21.63 sekunde, što je za četiri stotinke bolje od vremena koje je ostvario u kvalifikacijama.

Najbolji rezultat polufinala isplivao je Britanac Mark Foster sa 21.32, drugo Argentinac Jose Meolans sa 21.43, a treće Amerikanac Ryan Lochte sa 21.46.

Finale je na rasporedu u petak.

Dva zlata domaćinima s europskim rekordima

Drugoga dana natjecanja na Svjetskom prvenstvu u plivanju u 25-metarskim bazenima u Manchesteru medalje su se dijelile u osam disciplina.

U disciplini 100 leđno Britanac Liam Tancock je sa vremenom 50.14 sekundi oborio europski rekord, popravivši za 44 stotinke rekord Nijemca Thomas Rupprath otprije četiri godine. Amerikanac Randall Bal (50.42) osvojio je srebro, a Rus Stanislav Donec (50.53) broncu.

Svestrani Amerikanac Ryan Lochte osvojio je zlato na 400 mješovito s vremenom 4:03.21 minuta ispred sunarodnjaka Roberta Margalisa (4:03.74) i Grka Ioannisa Drymonakosa (4:05.11).

Na 100 prsno Ukrajinci su osvojili dvije medalje, zlato je pripalo Igoru Borisiku (57.74), a bronca Olegu Lisogoru (58.08), dok se između njih na drugo mjestu ugurao Južnoafrikanac Cameron Van Der Burgh (57.92).

Slovenac Peter Mankoč osvojio je svoje treće svjetsko zlato u malim bazenima, nakon naslova na 100 mješovito 2002. i 2004., u Manchesteru je osvojio naslov prvaka na 100 leptir s novim rekordom svjetskih prvenstava koji sada iznosi 50.04 sekunde. Srebro je osvojio Australac Adam Pine (50.54), a broncu Rus Nikolaj Skvorcov (50.78).

Na 800 slobodno kod plivačica slavila je domaća plivačica Rebecca Adlington s novim europskim rekordom i rekordom svjetskih prvenstava (8:08.25) ispred Australke Kylie Palmer (8:12.32) i Španjolke Erike Villaecije (8:13.93).

U posljednjoj utrci dana, utrci muških štafeta na 4x200 slobodno do zlata su stigli Australci (6:55.65) ispred drugih domaćina Britanaca (6:56.52)i trećih Talijana (6:58.39), dok su favorizirani Amerikanci ostali bez medalje, četvrti (7:00.19).