Prvotna odluka FIFA-e uključivala je zabranu dvoboja na nadmorskim visinama iznad 2500 metara, no kako su se pobunile južnoameričke zemlje Bolivija, Peru, Ekvador i Kolumbija, a pogotovu politička vodstva ovih država, FIFA je ublažila zabranu koja sada važi za stadione koji su više od 3000 metara iznad mora.
Pročitajte i ovo
Saudijska Arabija
Hvale se reformama ljudskih prava uoči dodjele Svjetskog prvenstva: "Danas nogomet igra i više od 80.000 djevojčica"
Živjela Hrvatska!
Nogometni kup spojio Nepal, Burundi i Hrvatsku: "Ljudi ovdje su vrlo dragi, pričamo o životu, ljubavi, svemu"
- Doživjeli smo neviđeni politički pristisak, pobunili su se i tri
južnoamerička člana našeg Izvršnog odbora, a naša prvotna odluka bila je samo u korist zaštite igrača i njihova zdravlja. U dogovoru sa medicinskim stručnjacima postigli smo kompromis na 3000 metara. Smatramo da ovo nije samo sportsko, već i moralno pitanje jer je po meni nemoralno da domaćin ugosti protivnika na tako velikoj nadmorskoj visini gdje je zrak razrijeđen i time u začetku stekne ogromnu prednost. Uvjeti na terenu moraju biti jednaki za sve, kazao je predsjednik FIFA-e Sepp Blatter u Zuerichu.
Novom zabranom pogođen je stadion u bolivijskom glavnom gradu La Pazu koji je na 3600 metara nadmorske visine, ali ne i ekvadorski Quito (2.800 metara) i kolumbijska Bogota (2.600).
Bolivjski predsjednik Evo Morales, najglasniji u kampanji protiv FIFE, najavio je da će u četvrtak doputovati u sjedište krovne organizacije svjetskog nogometa i susresti se sa Blatterom.