EP plivanje: Jovanović u finalu na 100 leđno s hrvatskim rekordom

Hrvatska plivačica Sanja Jovanović plasirala se u finale na 100 metara leđno na Europskom prvenstvu u 50-metarskim bazenima u Eindhovenu.

Jovanović je u polufinalu isplivala novi hrvatski rekord koji sada iznosi 1:00.80 minuta što je za 40 stotinki brže od njezina dosadašnjeg najboljeg vremena.

Najbolja hrvatska plivačica u finale se plasirala s četvrtim vremenom.

Najbolja je u polufinalu bila sjajna Francuskinja Laure Manadou koja je isplivala novi europski rekord od 59.50 sekundi, drugo vrijeme ostvarila je Ruskinja Anastazija Zujeva sa 1:00.19, a treće Španjolka Nina Živanevskaja sa 1:00.52.

Imprić osmi na 200 mješovito, Cseh nepobjediv

Hrvatski plivač Saša Imprić bio je osmi u finalnoj utrci na 200 metara mješovito na Europskom prvenstvu u 50-metarskim bazenima u Eindhovenu. Imprić, koji je u finale ušao kao osmi s novim hrvatskim rekordom isplivanim u polufinalu (2:02.35), u finalu je plivao 2:03.52 minute.

Imprić je odlično otplivao prve dvije dionice, leptir i leđno, ali je dramatično pao u trećih 50 metara prsnim stilom, te na kraju bio sekundu sporiji od rezultata kojega je postavio jučer.

Zlatno odličje osvojio je za ostale Europljane nepobjedivi Mađar Laszlo Cseh sa 1:58.02, srebro je osvojio Vukovarac s austrijskim državljanstvom Dinko Jukić sa 1:59.65, a broncu Litvanac Vytautas Janusaitis sa 2:00.17.

Dvije medalje za obitelj Jukić

Hrvatska još nije osvojila niti jednu medalju na 29. Europskom prvenstvu u plivanju u 50-metarskim bazenima u Eindhovenu iako je dvoje plivača rođenih u Hrvatskoj bilo među osvajačima medalja. Radi se o sestri i bratu Mirni i Dinku Jukiću koji nastupaju za Austriju.

Mirna Jukić je postala europska prvakinja na 100 metara prsno s vremenom 1:08.18 čime je osvojila svoje treće zlato na EP u velikim bazenima, bila je europska prvakinja na 200 prsno 2000. (kao 15-godišnjakinja) i 2002. godine. Srebro je osvojila Ruskinja Alena Aleksejeva (1:08.91), a broncu Šveđanka Joline Hoestman (1:08.94).

Devetnaestogodišnji Dinko Jukić (1:59.65) bio je srebrni na 200 mješovito iza nepobjedivog Mađara Laszla Cseha (1:58.02), dok je broncu osvojio Litvanac Vytautas Janusaitis (2:00.17).

Kod plivača održane su još dvije finalne utrke. Na 200 metara slobodno slavio je Nijemac Paul Biedermann koji je za zlato isplivao novi nacionalni rekord od 1:46.59 minuta srušivši tako za 75 stotinki gotovo 24 godine star rekord Michaela Grossa postavljen još na OI u Los Angelesu. Do srebra je doplivao Francuz Amaury Leveaux (1:46.99), a bronce Talijan Massimiliano Rosolino (1:47.33).

Prvi europski prvak na 800 metara slobodno postao je Mađar Gergo Kis (7:51.94) ispred Talijana Samuela Pizzettija (7:54.09) i Rumunja Dragosa Comana (7:54.37).

Domaćini su očekivali zlato i srebro u utrci na 100 metara slobodno za plivačice, ali između zlatne Marleen Veldhuis (53.77) i brončane Inge Dekker (54.12) ugurala se Finkinja Hanna-Maria Seppala (54.04).