'Rekao sam da podržavam Junkcera jer je to pravilo koje smo ranije postavili', rekao je Milanović po dolasku na drugi dan summita EU-a.
Pročitajte i ovo
Anegdota vremena
FOTO Otvoren je najveći izlog u Hrvatskoj, ukazao se i Milanović: "Nakon nekog vremena shvatio sam kakvu sam glupost izvalio"
Izbori su sve bliže
Primorac napao Milanovića: "Kriv si po zapovjednoj odgovornosti!"
Čelnici EU-a započeli su svoj sastanak na vrhu u četvrtak u Ypresu, gradiću u Flandriji, gdje su na radnoj večeri razgovarali o strateškom okviru unutar kojeg će djelovati Komisija u sljedećih pet godina.
'To je strateški okvir EU-a za sljedećih pet godina u kojem je bilo pokušaja da se određuje struktura Komisije, što po meni nije u skladu s ugovorom. Suradnici europskih čelnika sjeli su za stol iza ponoći i do četiri sata ujutro radili na novom tekstu, koji ćemo tek sad vidjeti', rekao je Milanović.
U EU je sve prisutnije razmišljanje da je Komisija preglomazna, da ima previše povjerenika, ali to ne može promijeniti bez promjene ugovora. Stoga, postoje ideje da se oko nekoliko potpredsjednika Komisije stvore svojevrsni klasteri povjerenika za različita područja, poput gospodarstva, pravosuđa, energije itd. Hrvatska načelno nije protiv toga, ali pod uvjetom da glas svakog povjerenika vrijedi jednako.
Summit vrha: Tko će biti novi predsjednik Europske komisije?
U vezi sa strateškim okvirom, koji se izrađuje prije nego što je izabran predsjednik Komisije, Milanović je rekao da je to posve novi postupak, koji se prvi put primjenjuje i da nije preciziran ugovorom.
'Ja sam u raspravi rekao da Europe treba biti taman onoliko koliko je ima, odnosno tamo gdje je nužna, a nužna je na puno mjesta, ali ne svuda. Naglasak treba biti na demokratski izabranim vladama i demokratski izabranim parlamentima. Tako vidim EU. Volim Europu i važno mi je ovo, ali ne vidim smisao da se sve više i više ovlasti daje, bez uvrede, birokraciji u Bruxellesu. SAD imaju ustav star preko 200 godina i 26, 27 amandmana i to je okvir koji im omogućava da normalno funkcioniraju. Ako u Europi svakih par godina budemo mijenjali i dovodili u pitanje temeljna pravila, stvarat ćemo nesigurnost i to se upravo sada događa. Europa tamo gdje je potrebno, a tamo gdje nije, supsidijarnost, znači vlast građanima u državama članicama', rekao je Milanović.
Čelnici EU-a u petak će tijekom radnog ručka razgovarati o imenovanju novog predsjednika Europske komisije i očekuje se da će Europskom parlamentu predložiti Jean-Claudea Junckera, unatoč žestokom protivljenju britanskog premijera Davida Camerona. Cameron je po dolasku ispred zgrade Vijeća Europske unije ponovio da je Juncker 'nije dobra osoba za vođenje Komisije'.
Cameron je ostao gotovo usamljen u svom protivljenju i još jedino mađarski premijer Viktor Orban dijeli njegovo mišljenje. Premijer Milanović je rekao da je u posljednjih godinu dana puno razgovarao s mađarskim premijerom Orbanom, rekavši da je njegovo protivljenje Junckeru osobne naravi.
'To je poznat Orbanov stav. On je tu vrlo osoban. On je i prije europskih zbora rekao da ne može glasovati za čovjeka koji tako govori o Mađarskoj i koji je davao potporu bivšoj povjerenici za pravosuđe Viviane Reding kada je napadala Mađarsku. On je bio potpuno otvoren, bio je cijelo vrijeme protiv, tako da se Orban drži svoje riječi i nemam mu što zamjeriti', rekao je Milanović.
'Mislim da su neki članovi Europske komisije pretjerivali u napadu na Mađarsku i Orbana bez obzira što su se neke stvari njemu dale prigovoriti', dodao je Milanović osvrnuvši se također na sukob hrvatske vlade s povjerenicom Reding oko tzv 'lex Perkovića'.
'I dan danas bih ponovio ono što sam govorio prije godinu dana kad su u pitanju oni nesporazumi s Komisijom i bivšom povjerenicom za pravosuđe', rekao je Milanović. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook