Otkriveno koliko će trajati
Policija započela s velikom akcijom, sve snage na terenu: "Provodi se u cijeloj Hrvatskoj"
tuga u nizozemskoj
Tragičan kraj potrage za sestrom i bratom: Pronašli automobil s više tijela, zna se i tko ih je oteo
upozorenje policije
Jedan poziv život osam obitelji pretvorio je u pakao! Prevaranti iskoristili najveći ljudski strah i opljačkali ih za 270.000 eura
Napredak u tehnologiji već je odavno transformirao kako živimo i radimo, komuniciramo i pristupamo informacijama i zbog interneta čovječanstvo danas može rješavati neke od najsloženijih problema današnjice. No, uslugu punog potencijala interneta još uvijek ne koriste svi.
Za stanovnike razvijenih urbanih središta nevjerojatno zvuči podatak da danas čak 3,9 milijardi ljudi na svijetu nema ili ima ograničen pristup internetu, odnosno ne može uživati u svemu što internet danas donosi.
Među 27 država članica EU-a Hrvatska je na 19. mjestu prema indeksu gospodarske i društvene digitalizacije (DESI) za 2021. Rezultat Hrvatske poboljšao se zahvaljujući boljim rezultatima u nekim kategorijama koje se mjere u okviru DESI-ja.
Internet koji uvijek radi
Svi koji uživaju u blagodatima brzog i stabilnog interneta znaju što znači kada se ipak dogode smetnje u radu. Nitko nije zadovoljan kada internet radi sporije i to otežava obavljanje zadataka, komunikaciju, preuzimanje i dijeljenje sadržaja.
Razonoda također može biti ugrožena. Iskustvo gledanja videosadržaja s raznih streaming platformi također neće biti idealno ako mreža nije brza i sigurna. Danas je za gamere dobar izbor optika, koja je dostupna u većim gradovima, ali i u nekim manjim. Nije riječ o bakrenoj žici, već o takozvanoj optičkoj niti koja provodi svjetlost i nije toliko osjetljiva na vanjske uvjete, što u konačnici omogućuje veće brzine i propusnost prometa. Za one koji ne žele tolerirati i najmanje smetnje, rješenje je fiksna optička mreža.
Prednosti fiksne mreže
Stabilnost je glavna prednost fiksne mreže. Fiksna mreža osigurat će maksimalni kapacitet rada i onda kada istu mrežu koristi veći broj ljudi. Odnosno, opterećenost neće umanjiti brzinu i stabilnost mreže.
Rad od kuće, koji je i u Hrvatskoj zaživio u gotovo svim većim kompanijama u kojima djelatnost to dopušta, jedan je od glavnih segmenata u kojem je stabilnost neophodna. Fiksnu mrežu u Hrvatskoj ubrzano gradi i A1 Hrvatska, kompanija koja je dobila službenu potvrdu najbrže fiksne mreže u Hrvatskoj prema platformi Speedtest® kompanije Ookla®, a na temelju korisničkih testova od srpnja do prosinca 2021. godine. Najbolji rezultati ostvareni su u Zagrebu i Splitu. Također, najveća brzina preuzimanja izmjerena je u A1 mreži – 196 Mbps, a najniža srednja latencija od 11 ms. U testiranju je sudjelovalo više od 441 tisuće korisnika fiksnih usluga. Kako bi korisničko iskustvo bilo što bolje i kako bi se Hrvatska penjala na europskoj ljestvici digitalizacije, gradi se optička infrastruktura u devet gradova Hrvatske.
U Zagrebu, Osijeku, Splitu, Zadru, Rijeci, Dugom Selu, Umagu, Tučepima i Novskoj problemi s internetom zaista bi trebali uskoro postati dio prošlosti jer A1 gradi optičku infrastrukturu, a završetkom tih radova zaokružit će se čak 600 tisuća kućanstava s fiksnom mrežom gigabitnog kapaciteta temeljenom na optičkoj povezanosti.
Ove će godine širokopojasni pristup imati i prva kućanstva na širem području Solina, Kaštela i Ivanić-Grada. Radovi se sufinanciraju EU-ovim bespovratnim sredstvima, a ukupno 45 tisuća kućanstava bit će pokriveno do kraja 2023. godine. Daljnjim ulaganjem u širenje i modernizaciju fiksne infrastrukture Hrvatska će imati temelje za digitalnu transformaciju, ubrzani oporavak i razvoj Hrvatske.
Sadržaj je napravljen u produkciji Nova Studija, native tima Nove TV, u suradnji s partnerom A1 Hrvatska po najvišim profesionalnim standardima.