Hrvatsko Ministarstvo pravosuđa priopćilo je jutros kako je zbog Ministarstvu nepoznatih razloga Državno odvjetništvo Australije odlučilo ne koristiti hrvatske argumente i ne uložiti žalbu na odluku o puštanju iz pritvora Dragana Vasiljkovića, nekadašnjeg zapovjednika srpskih paravojnih postrojba. Ministarstvo je zatražilo od Državnog odvjetništva Australije obrazloženje zbog čega nije uložilo žalbu, ističe u priopćenju glasnogovornica Ministarstva pravosuđa RH Vesna Dovranić. Hrvatsko Ministarstvo pravosuđa navodi kako je 'Savezni sud Novi Južni Wales odlučio u srijedu 2. rujna, da Dragana Vasiljkovića ne treba izručiti Hrvatskoj, te da ga treba pustiti iz pritvora. Kao rok za žalbu za puštanje iz pritvora odredio je petak, 4. rujna, u 15 sati. Rok za žalbu na odluku o izručenju je 15 dana. Žalbe može uložiti samo Državno odvjetništvo Australije koje prema australskim propisima zastupa Hrvatsku u postupku izručenja', ističe Ministarstvo pravosuđa RH.
Pročitajte i ovo
Oglasilo se Ministarstvo
Dozvole za izgradnju hidroelektrane na Uni proglašene ništavnima: "Nismo imali nikakvih saznanja, nije bila podnesena žalba"
PODNESENA KAZNENA PRIJAVA
Stanovnici Vranjica bore se za život i zdravlje: ''Inspekcije ne reagiraju, jednostavno nas samo odbiju..."
>> Kasnila žalba: Kapetan Dragan pušten iz zatvora
Upozorili na mogućnost bijega
Također navodi kako je 'međuresorska radna skupina za prikupljanje argumenata za žalbe i njihovo prosljeđivanje Državnom odvjetništvu Australije osnovana odmah u srijedu, 2. rujna, istoga dana kada je australski sud donio spomenute odluke. Ministarstvo pravosuđa RH proslijedilo je već sljedeći dan, u četvrtak, 3. rujna, hrvatske argumente zašto Vasiljkovića ne treba pustiti iz pritvora te pismo ministra Ivana Šimonovića državnom odvjetniku Australije, u kojem ga upozorava na mogućnost Vasiljkovićevog bijega'. No, naglašava se u priopćenju, iz Ministarstvu pravosuđa nepoznatih razloga, Državno odvjetništvo Australije odlučilo je ne koristiti hrvatske argumente i ne uložiti žalbu na odluku o Vasiljevićevom puštanju iz pritvora, pa je Vasiljević pušten iz pritvora u petak, 4. rujna. Ministarstvo pravosuđa zatražilo je od Državnog odvjetništva Australije obrazloženje zbog čega nije uložilo žalbu. Ministarstvo pravosuđa u petak, 4. rujna, također je dostavilo i prve dodatne argumente i dokumente za žalbu na odluku o Vasiljkovićevom neizručenju.
Argumenti protiv puštanja kapetana Dragana proslijeđeni 3. rujna, kao i pismo ministra Šimonovića australskom državnom odvjetniku.
Argumenti i dokumenti će se stalno slati australskom državnom odvjetništvu
Australsko državno odvjetništvo najavilo je da ovu žalbu namjerava uložiti Vrhovnom sudu Australije, pa će radna skupina i Ministarstvo pravosuđa nastaviti dostavljati argumente i dokumente u nadi da će ih Državno odvjetništvo Australije koristiti u žalbi na odluku o izručenju. U izradi pravnog obrazloženja žalbe na odluku o neizručenju Dragana Vasiljkovića, uz hrvatske stručnjake, sudjeluje i profesor Mirjan Damaška s Pravnog fakulteta u Yaleu, navodi glasnogovornica Ministarstva pravosuđa RH. Dragan Vasiljković (54), bivši zapovjednik paravojnih srpskih postrojbi, poznat kao kapetan Dragan jučer je oslobođen iz pritvora u Sydneyu, nakon što je australski sud u srijedu prihvatio njegovu žalbu i donio odluku da ga neće izručiti Hrvatskoj. Vasiljković je uhićen u Sydneyju kao australski državljanin Daniel Snedden 2006. na temelju međunarodne tjeralice, koju je za njim raspisala Hrvatska i od tada se nalazio u pritvoru. Vasiljković je rođen u Srbiji, a kao dijete se s roditeljima preselio u Australiju, odakle se 1991. vratio u Srbiju, te potom kao zapovjednik srpskih paravojnih postrojba sudjelovao u agresiji na Republiku Hrvatsku tijekom Domovinskog rata. Ima dvojno srbijansko i australsko državljanstvo.
Županijsko državno odvjetništvo u Šibeniku tereti Vasiljkovića da je kao zapovjednik postrojbe za posebne namjene u sastavu srpskih paravojnih postrojba, odnosno kao zapovjednik nekadašnjeg Nastavnog centra za obuku pripadnika specijalnih postrojba Alfa, na okupiranom području Hrvatske, postupao protivno odredbama Ženevskih konvencija. (Hina)