U podmorski ispust ulaže se 29, a u pročišćivač otpadnih voda 70 milijuna kuna.
Pročitajte i ovo
privremeno financiranje
Zadar nije izglasao proračun za iduću godinu
Vodovod i odvodnja
VIDEO Pukla je cijev na istoku Zagreba: Stanari ostali bez vode
Kako je priopćeno iz Hrvatskih voda, do srijede će biti zavarene sve cijevi, spojene u jednu cjelinu i potopljene.
Projekt se provodi u sklopu 'Jadranskog projekta' Hrvatskih voda. Podmorski ispust pročišćenih otpadnih voda grada Zadra dio je cjelovita sustava gradske javne odvodnje.
Od glavnog uređaja za pročišćavanje u središtu Zadra, na koji će biti spojena do sada izgrađena odvodna mreža, pročišćene otpadne vode odlazit će podmorskim ispustom. Kopneni dio cjevovoda dug je 1191, a podmorski 2003 metra. Trasa ispusta izlazi u moru ispred luke Gaženice na dubini od 43 metra. Dovršetak svih radova na toj dionici, uključivo i pokusni rad, planiran je za 30. studenoga ove godine.
Proizvodnja cijevi za podmorski ispust počela je potkraj studenog 2005. u norveškoj tvornici Pipelifeu. Svaka je cijev duga 450 i promjera 1,2 metra.
U priopćenju Hrvatskih voda navodi se da je razvoj sustava odvodnje pročišćavanja i dispozicije otpadnih voda jedna od glavnih zadaća grada Zadra. Izgradnjom kanalizacijske mreže u sklopu 'Jadranskog projekta' gotovo je prepolovljen broj septičkih jama u Zadru, kojih je prije nekoliko godina bilo 5800, a sada 3500.
Može se očekivati da grad Zadar uz čisto more prikladno za kupanje uskoro, više neće imati nijedan otvoreni i bez nadzora kanalizacijski ispust u more.