Pitanje izdvajanja pomoćnih poslova u javnom i državnom sektoru, tzv. outsourcing, i dalje razjedinjuje sindikate i poslodavce u Hrvatskoj, dok vladini dužnosnici tvrde da se u Banskim dvorima nije odustalo od te ideje ali da se razmatraju razni modaliteti provedbe.
Pročitajte i ovo
Kriza u zemlji
Francuska ima novog premijera: Ovo je čovjek kojeg Macron postavlja na čelo Vlade
SJEDNICA VLADE
Plenković sasuo paljbu po SDP-u: "Postali su demagoško-populistička nakupina"
Predsjednik sindikata zaposlenika u hrvatskom školstvu Preporod Željko Stipić danas je u ime koordinacije 17 sindikata izvijestio da je do sada za raspisivanje referenduma o donošenju Zakona o obavljanju pratećih i neosnovnih djelatnosti u javnom sektoru, kojim bi se zabranio outsourcing u tome sektoru, prikupljeno više od 200.000 potpisa građana.
'Još nismo ostvarili cilj da prikupimo više od 370.000 potrebnih potpisa, ali smo na dobrom putu da taj cilj ostvarimo', rekao je Stipić na konferenciji za novinare na kojoj su nazočili predstavnici sindikata koji sudjeluju u zajedničkoj akciji.
Sedamnaest ujedinjenih sindikata prikuplja potpise za raspisivanje referenduma o donošenju Zakona o obavljanju pratećih i neosnovnih djelatnosti u javnom sektoru, kojim bi se zabranio outsourcing. Sindikati javnog sektora smatraju da je Vladina odluka o outsourcingu neosnovnih djelatnosti u javnom sektoru, u kojem radi 26.500 zaposlenika, 'avanturistička, bez analize, nepripremljena, neozbiljna i nekorektna prema sindikatima'.
Naglasivši da su sindikati odlučni ustrajati do kraja, Stipić je rekao da su najbolji rezultati do sada postignuti u Zagrebu te Splitsko-dalmatinskoj i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. No, izrazio je nezadovoljstvo brojem skupljenih potpisa u Zagrebačkoj županiji, Zadarskoj i Virovitičko-podravskoj županiji, u kojima su skupili samo oko pet posto potpisa. 'To je premalo i zato ćemo danas posebne aktivnosti pokrenuti u tim županijama kako bi se to ojačalo', kazao je.
Počelo prikupljanje potpisa za referendum!
Izdvajanje pomoćnih poslova u javnom i državnom sektoru, državi bi donijelo uštede i otvorilo tržište za nove poslovne aktivnosti realnog sektora, pri čemu bi zaposleni zadržali radna mjesta i plaće, ocijenjeno je na današnjoj konferenciji za novinare Hrvatske udruge poslodavaca (HUP).
Glavni direktor HUP-a Davor Majetić kaže da se nada da Vlada neće popustiti pritiscima da odustane od outsourcinga. Jedan od takvih pritisaka po njegovu je mišljenju prikupljanje potpisa za referendum o donošenju zakona protiv izdvajanja pomoćnih poslova u javnom i državnom sektoru.
Taj referendum, kaže Majetić, ne može biti sredstvo očuvanja radnih mjesta kako tvrde sindikati, nego sredstvo njihova ugrožavanja, jer može odgoditi nužne reforme za podizanje učinkovitosti organizacije pomoćnih poslova u javnom sektoru.
Majetić i čelnica HUP-ove Koordinacije uslužnih djelatnosti Ines Vodanović ističu da su privatne tvrtke spremne preuzeti svih 26.500 radnika zaposlenih na pomoćnim poslovima u javnom sektoru, uz zadržavanje njihovih radnih prava.
Tvrde i da outsourcing donosi uštede, ali ne na plaćama radnika, nego na materijalnim troškovima. Radi se o tome, kaže Ines Vodanović, da su privatne tvrtka znatno naprednije od države u pogledu optimiranja nabave opreme i sredstava za rad jer su ti postupci dio njihove uhodane poslovne prakse i kulture.
Poslodavci se nadaju da će kadrovska osvježenja na čelu ministarstava zdravlja te znanosti, obrazovanja i sporta pridonijeti bržoj realizaciji outsourcinga i da će Vlada još jednom proanalizirati mogućnost outsourcinga u zdravstvu, koja je sada otklonjena.
Opačić: Vlada razmatra tri modela
Potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić novinarima je danas na pitanje je li se odustalo od outsourcinga u javnoj upravi, odgovorila da je Vlada imala i još uvijek ima tri modela na kojima radi.
'Odlučit ćemo se za onaj za koji budemo smatrali da je najbolji kako za racionalnije ponašanje unutar javnog sektora, tako i za same radnike. Niti jedan od ta tri modela ne ugrožava radnike u niti jednom njihovom radničkom pravu. Sva tri modela su u igri, in house i outsourcing i mi ćemo vrlo brzo reći za koji smo se opredijelili. Od reforme ne odustajemo, samo je pitanje za koji ćemo se model opredijeliti', izjavila je Opačić na marginama danas otvorenog simpozija posvećenog osobama s poremećajima autističnog spektra.
I Josipović i 'Iustitia et pax' žele da se još razmisli o outsourcingu
Predsjednik Republike Ivo Josipović u srijedu je u emisiji Media servisa 'Na Pantovčaku' ocijenio da bi Vlada trebala razmisliti o uvođenju outsourcinga jer taj sustav, kako je rekao, nosi opasnost izigravanja prava iz radnog odnosa zaposlenih u javnim službama.
'Da sam u Vladi, ozbiljno bih razmislio da li takav sustav uopće uvoditi. On nosi veliku opasnost da se kriteriji zapošljavanja i radnog odnosa, prava iz radnog odnosa, onim ljudima koji danas imaju korektan radni status u javnim institucijama, zapravo izigra', rekao je Josipović .
Treba ozbiljno razmisliti koji bi bili dosezi outsourcinga i paziti da se ne dogodi da ljudi ne izgube ono što im pripada, dodao je Josipović te pozvao Vladu da ponovno razgovara sa sindikatima i 'raspravi strahove koji postoje'.
Komisija Hrvatske biskupske konferencije 'Iustitia et pax' danas je također raspravljala o prijedlogu da se iz javnih ustanova izdvoje i privatiziraju uslužne službe. Premda je Komisija svjesna da je potrebna reforma državne uprave, to ne znači da je tzv. outsourcing put prema tome, ističe se u priopćenju sa sjednice komisije. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook