Vukovar je, poslije Dubrovnika i Splita, treći grad u Hrvatskoj koji je dobio ovu nagradu, a koja se predstavlja i kao turistički novinarski Oscar. Ovogodišnja Zlatna jabuka dovezena je čamcem osmercem do obala Vukovara, a bila je u staklenoj replici vukovarske golubice i na postolju izrađenom od drveta i starom 5.800 godina.
Pročitajte i ovo
Najavljen sljedeći projekt
Dovršen je važan projekt za željezničku infrastrukturu Hrvatske, u njega je uložen 61 milijun eura
Nagrada
Reporterka Provjerenog Barbara Majstorović Ivezić nagrađena za prilog na temu zaštite na radu i prava radnika
'Vučedolska kultura nije samo vukovarska ili hrvatska kultura, jer ona je i svjetska kulturna baština i pripada cijelome svijetu. Kulturno naslijeđe se mora čuvati i promicati i to je jedna od zadaća FIJET-a', rekao je Haddad. FIJET je svjetsko udruženje, osnovano 1954. godine, koje okuplja oko tisuću novinara iz 35 zemalja svijeta.
'Ovo je jedna veoma važna nagrada za Vukovar. Sa završetkom obnove dvorca Eltz i izgradnjom muzeja na Vučedolu Vukovar će zaokružiti svoju turističku ponudu', rekao je Pinjuh.
Predaji nagrade nazočio je i ministar turizma u Vladi RH Damir Bajs koji je okupljenim turističkim novinarima iznio i niz zanimljivih brojki koje govore o stanju hrvatskog turizma danas. 'Hrvatska je 23. zemlja svijeta u turizmu. U prva četiri mjeseca ove godine zabilježili smo 10,5 milijuna noćenja, a planiramo da će tijekom godine biti ostvareno oko 57 milijuna noćenja. Od turizma Hrvatska godišnje zaradi 6,5 milijardi eura što iznosi nekih 15 posto nacionalnog BDP-a. Ponosni smo i na činjenicu da smo u protekle tri godine imali devet posto bolji rezultat od Europe kada su u pitanju turističke brojke. Nadamo se da ćemo i četvrtu godinu zaredom biti bolji ili barem u razini s Europom', rekao je Bajs.
U kratkom programu održanom na otoku sportova simbolično je djevojčica Petra pustila bijelu golubicu kao simbol mira, a obznanjeno je i da su za 2014. godinu za Zlatnu jabuku nominirani Opatija i Rovinj.