Nezadovoljni Vukovarci kažu da ih je država stavila u neravnopravan položaj u odnosu na ostatak Hrvatske, gdje je otkup završen prije desetak godina. Žele više sluha državnih i lokalnih političara za njihove probleme.
Pročitajte i ovo
opleli po bivšem članu
DP se oglasio o uništavanju adventskog vijenca u Vukovaru: "Ono što nije uspio učiniti Šešelj '91., to danas radi..."
AKO NE TREBATE PUNO
FOTO Prodaje se garsonijera od 14 kvadrata u Novom Zagrebu za 40.000 eura
Predstavnik korisnika vukovarskih stanova Stevo Kušnjir sa skupa je poručio gradonačelnici Zdenki Buljan i gradskoj upravi da je snižavanje cijene stanova "u njihovim rukama i rukama gradske uprave".
Podsjetivši da je u Vukovaru gotovo 6000 bivših nositelja stanarskog prava, Kušnjir se pozvao na ustavom zajamčenu jednakost svih građana i činjenicu da su ostali građani Hrvatske otkupljivali društvene stanove od 1992. do 1997. godine po cijeni od oko 100 njemačkih maraka za kvadrat.
"Zato tražimo cijenu od 50 eura po kvadratu i uvjete kakve su imali drugi građani Hrvatske", rekao je Kušnjir. Vlada se odlukom o prodaju državnih stanova u Vukovaru odrekla prihoda od prodaje, jer taj novac ide u poseban fond iz kojega se financiraju gradski projekti, pa se dijela tog novca mogu odreći i gradske vlasti.
Kušnjir je zatražio od gradskih vlasti da se o zahtjevu za snižavanjem cijene otkupa stanova očituje u roku sedam dana, inače će prosvjednici pokrenuti proceduru koja bi trebala dovesti do referenduma o raspuštanju vukovarske vlasti i novih izbora.
Korisnici vukovarskih stanova još su 21. travnja uputili gradskoj upravi zahtjev za snižavanjem cijene otkupa s potpisima 140 predstavnika koje su izabrali korisnici stanova.
Iako su očekivali da njihovu peteročlanu delegaciju danas u 14 sati prime predstavnici Gradske uprave, zaštitar na ulazu u zgradu Gradskog poglavarstva poručio im je da ih nitko neće primiti.
Predsjednik Zajednice povratnika Vukovarsko-srijemske županije Dragutin Glasnović rekao je Hini da prosvjedi nisu usmjereni na pravu adresu, jer je to Vlada. Vukovarski je stambeni fond u vlasništvu države, a Vlada je odredila otkupne cijene i način otkupa, rekao je Glasnović.
Cijenu od minimalno 175 eura Glasnović drži realnom te podsjeća da je u obnovu stambenoga fonda u Vukovaru Vlada uložila prosječno oko 500 eura po četvornom metru.
"Kao Zajednica povratnika želimo da stanove kupe ljudi koji će u njima stanovati, da grad Vukovar oživi, da se krene u njegov gospodarski razvoj, a ne želimo ljude koji će stanovima trgovati", istaknuo je Glasnović.
Dodao je da su vlasnici obiteljskih kuća razrušenih u vrijeme rata imali pravo na obnovu 35 kvadrata za vlasnika te dodatnih 10 kvadrata po članu obitelji.
Iz tih razloga Zajednica povratnika Vukovarsko-srijemske županije nije podržala prosvjednike.
U Vukovaru ima oko 5500 stanova od kojih je više od 3500 obnovljeno, dio se zbog stupnja oštećenja uopće neće obnavljati, a preostaje za obnoviti još oko 1400.
Vladinom odlukom Vukovarci su pravo na otkup stanova stekli početkom 2008. godine.