U tehničkom muzeju povodom Dana Nikole Tesle održano je predavanje o najvećem hrvatskom i svjetskom izumitelju, kojeg je vodio hrvatski akademik i redovni profesor na PMF-u dr.sc. Vladimir Paar. Tema predavanja bila je Teslin (ne)poznati prirodoslovno-znanstveni genij.
Pročitajte i ovo
Imenjaci slavnog genijalca
''Ja sam Nikola Tesla'' - '' I ja sam Nikola Tesla'': ''Ako si ti Nikola Tesla, ja sam Albert Einstein''
Otvara se interaktivni centar
Jeste li ikad stali u Karlovcu? Zavirite u um Nikole Tesle, dotaknite mu prst i otkrijte kakve je probleme imao s profesorima
Nikola Tesla je u drugoj tehnološkoj revoluciji imao možda i najznačajniju ulogu. Prva je bila kao što znamo vezana za parni stroj. Treća, znanstveno-tehnološka revolucija, se dogodila u kasnijoj polovici 20. stoljeća i nju je obilježilo računalo, a dok smo mi danas na pragu četvrte znanstveno-tehnološke revolucije.
Ključan faktor tih revolucija je naravno znanje ali ne statičko, već nepredvidivo znanje, ističe prof. dr.sc. Vladimir Paar. Jedan od putokaza u pripremi te četvrte znanstveno-tehnološke revolucije je upravo Nikola Tesla i facinantno je da se Tesla pripremao upravo za tu revoluciju, koja je pred nama, kaže akademik Paar.
Tesla je bio pripremljen za to jer je pohađao najbolje škole u tadašnjem svijetu, u sklopu Habsburške monarhije, ističe Paar.
Tesla je bio svestrano obrazovan i Paar smatra da je u tome bio ključ njegove genijalnosti i izumiteljskog duha. Paar povlači paralelu s današnjim obrazovnim sustavom u nas i tvrdi da Hrvatska obrazovnom reformom srlja prema potencijalnim velikim greškama. Paar je pobornik klasične metode obrazovanja, širokog disciplinarnog spektra i općeg karaktera i kroz tu prizmu akademik Paar promatra i Nikolu Teslu kao znanstvenika i njegov izumiteljski uspjeh.
Tesla je kao čovjek ideja, inspiraciju za svoje znanstve i tehničke ideje crpio iz umjetnosti. Ideju rotacionog magnetskog polja, primjerice, dobio je citirajući poeziju, točnije Fausta, kojeg je znao napamet. Paar ističe kako je to naučio u tom klasičnom i općem obrazovnom sustavu Habsburške monarhije.
Bio je izvanredno glazbeno obrazovan i obožavao je glazbu. Obožavao je Verdija i gledao bi svaku izvedbu u New Yorku, u posebnom separeu kojeg je zakupio za sebe i prijatelje.
Paar navodi kako su u Hrvatskoj najbolji znanstvenici potekli iz klasične gimnazije te u tome vidi temelj uspješnog obrazovanja i obrazovnog sustava.
Tesla je već rano stekao intuitivno znanje
Tesla je za ljude tvrdio da su električna bića i on je maštao o tome kako dokučiti da čovjek funkcionira kao električno biće. Danas je opće poznato da mozak funkcionira poput električne mreže. Nije poznato, naglasio je Paar, je li Tesla u starijoj dobi bio svjestan da je znanost već tada to počela rasvjetljavati.
Paar ističe kako je Tesla zbog svojeg svestranog obrazovanja, dobio ne samo površinsko, već i dubinsko znanje o raznim disciplinama, ali i intuitivno znanje, koje je putem izazova u učenju, stekao u školi.
Njegovo najplodnije razdoblje, što se izuma tiče, nastalo je u periodu između 1891. do 1897. godine. Tesla je izvrsno poznavao matematiku i diferencijalne jednadžbe te Maxwellove jednadžbe, koje pokrivaju sve zakone elektrodinamike.
Tesla je vrlo rano počeo učiti elektrodinamiku i imao je izvrsnog srednjoškolskog profesora fizike u Karlovcu, a isto tako je rano ušao dubinski i u matematiku.
'Svemirac' i Znanstvenik-umjetnik
Vladimir Paar tri desetljeća sudjeluje u javnim medijima, a naročito na televiziji i radiju, na popularizaciji znanosti i uloge znanja, obrazovanja i znanosti u gospodarskom i društvenom razvoju. Sudjelovao je u brojnim televizijskim raspravama u vezi popularizacije znanosti i razvoja, i autor je nekoliko televizijskih serija iz popularizacije znanosti. Također, napisao je stotinjak novinskih članaka i dvije knjige iz popularizacije znanosti. Godinama se zalaže za značajniju ulogu javnih medija u obrazovanju i osposobljavanju javnosti za izazove budućnosti te stvaranju pozitivne društvene klime i poticanja za razvoj.
Wikipedija
Teslina metoda izuma posve je jedinstvena, ističe Paar i proizlazila je ravno iz njegovog uma, gdje je Tesla ne samo zamislio koncept stroja ili uređaja, već je isti posložio i pustio ga da djeluje u njegovom umu. Važno je napomenuti kako je tada bila riječ o uređajima koji uopće nisu postojali niti bili zamislivi bilo kome drugome.
Najfascinantnije u svemu tome jest da je Tesla u svojim mislima rješavao Maxwellove jednadžbe koje su objašnjavale princip rada neviđenog stroja. Dakle ono što danas rade računala, Tesla je radio u svojem mozgu, u svojoj mašti i bio iznimno uspješan u tome, naglašava akademik Paar.
Za Paara, Tesla je imao gotovo nadzemaljske sposobnosti i bio je znanstvenik-umjetnik u pravom smislu tih riječi. Njegovi izumi su imali umjetničku crtu, koju Paar dovodi direktno u vezu s njegovim obrazovanjem i opsegom istog.
Umjetnik Pero Jelisić koji je bio na predavanju napravio je svoju umjetničku viziju Tesle, koju akademik Paar sugerira kao najbolji uvid u osobnost našeg velikog izumitelja i znanstvenika. Jelisićevog Teslu Paar naziva "astralnim Teslom", duhovnim Teslom i dodaje kako gledajući skulpture Jelisićevog Tesle, promatrač stječe dojam da gleda svemirca ili u najmanju ruku osobu koja komunicira sa svemircima.
Sedam plodnih godina
Tesla je u svojih sedam godina nadahnutog znanstvenog stvaralaštva, otkrio fizikalne pojave za koje su kasnije drugi dobivali Nobelove nagrade, a njega se nije spomenulo niti u fusnotama.
Tesla je otkrio elektron (za kojeg je Nobela dobio J.J. Thompson, koji Teslu nije niti spomenuo unatoč tome što mu je prethodno podcjenjivački nazivao to isto otkriće budalaštinom), x-zrake koje su dobile naziv Roentgenske zrake po Wilhelmu Roentgenu, koji ih je otkrio kasnije i to s puno slabijim naponom i strujama nego Tesla te time i puno slabijim rezultatima (Roentgen je bio i prvi dobitnik Nobela za fiziku) te kozmičko zračenje, koje je otkrio 1897. godine (1912. godine kozmičko zračenje otkrio je njemački fizičar Victor Hess, a za isto otkriće dobio je i Nobela 1936. godine).
Tesla je vjerojatno, napominje Paar, vrlo vjerojatno napravio i prvi laser (veličine olovke), jer za to postoje mnoga pisana svjedočanstva ljudi koji su pratili njegova predavanja i pisali o tome. Tesla to nije patentirao niti objavio znanstveni rad o tome.
Svaki put kad koristimo mobitel, mi zapravo koristimo i Teslin izum, jer u svakom od njih "čuči" Tesla. Naime, svaki mikročip se sastoji od tri logička sklopa (poluvodiča) - "i", "ili", i "ne". Temeljni logičnki sklop "i" djelo je Nikole Tesle.
Teslina ideja je i sudarač čestica, napominje Paar, a on ih je prvi i konstruirao. Dvije Nobelove nagrade koje su kasnije dodijeljene za ostvarenje akceleratora čestica, nisu posvećene Tesli.
Tesla je radio i niz pokusa s plazmom, odnosno 4. agregatnim stanjem materije u kojem ne postoje atomi, jer su razbijeni. Tesla je jedan od prvih znanstvenika koji je to istraživao, no tek kasnije je to postalo intrigantno područje za znanost, a on ostao u potpunosti nepriznat na tom području, a podosta i nepoznat.
Teslin problem i veliko razočaranje
Problem kod Tesle je bio taj, što je on kao izvanredan eksperimentalni fizičar, bio desetljećima ispred teorijske i eksperimentalne fizike tog doba pa ga je malo tko mogao i slijediti.
Drugi problem je bio u tome što Tesla nije odmah po otkriću pisao znanstvene radove na tu temu i objavio ih pa su ga drugi u tome preduhitrili, iako je on imao to znanje i eksperimentalno znanje daleko prije drugih, kao i bolje rezultate.
Treći problem bio je percepcija SAD-a u tadašnjoj Europi kao zemlje kauboja i indijanaca pa se Teslu gledalo i kroz tu prizmu, odnosno odakle dolazi. Paar je povukao paralelu s današnjim vremenom na način da bi se (vjerojatno) na sličan način znanstvena zajednica odnosila prema nekom fantastičnom izumitelju, koji živi u Ugandi.
Tesla je nakon 1900. godine prestao objavljivati znanstvene radove, duboko razočaran nepravdama, no i dalje je držao predavanja koja su bila vrlo popularna.
'Da je Tesla danas živ - bio bi oduševljen'
Sve te nepravde u novije vrijeme se ispravvljaju. Tesla je dobio ipak veliku čast da se jedna temeljna mjerna jedinica zove po njemu - ona za jakost magnetskog polja.
"Da je danas živ, Tesla bi bio oduševljen", uvjeren je Paar.