Kod njega nema zaostataka, sporovi se ne odugovlače, a presude stižu u roku od nekoliko dana. S bogatim iskustvom u kaznenom pravu, suđenja često završava u rekordnom roku.
'Potrebna su mi tri ročišna dana, a ako zapravo procesna građa nije velika, onda to traje čak i jedan dan', kaže sudac Ujević uvjeren da ako je istraga kvalitetno provedena, i ako su dokazi kvalitetno prikupljeni na vrijeme, onda postupak ne bi smio dugo trajati.
Pročitajte i ovo
Ivica Dačić u svom stilu:
'Tragikomično je da Hrvatska poziva na okretanje k budućnosti, a sve više djeci daju ime Ante'
Zanimljiv račun
Fotografija postala HIT: Konobar - Ante, način plaćanja - Gotovina
Sve je, kaže, stvar dobre pripreme. Otvaranje rasprave, ispitivanje optuženika, svjedoka i vještaka, završne riječi i izricanje presude. Poznato je da ono što sudac Ujević završi za nekoliko dana, kod nekih potraje i nekoliko mjeseci. U većini slučajeva presude mu je potvrdio i Vrhovni sud. Napretkom domaćeg pravosuđa posljednjih godina je zadovoljan kao i svojim kolegama. 'Mislim da najveći broj sudaca radi svoj posao vrlo časno i korektno', kazao je.
U sudnicu i u krevetu
Ujević će dugo pamtiti i suđenje Damiru Mrzljaku, optuženom za bacanje bombe na policajce 2007. godine. Nakon što je Mrzljak izbjegavao dolazak iz bolnice u sudnicu, pravdajući se da nije sposoban pratiti suđenje ondje je, nakon procjene liječnika, doveden u bolničkom krevetu. 'Odbio je doći na raspravu, odbio je uopće pustiti se policajcima da ga dovedu, i onda sam naredio da ga dovedu u krevetu. Oni su njega na krevetu donijeli na raspravu', prisjeća se.
I dok je, čini se, sudačkom odlučnošću, kaznene postupke moguće znatno ubrzati na nečiju sreću ili nesreću, građanski sporovi druga su priča. Namjerna nepojavljivanja na ročištima i usporavanje postupka česta su pojava, a domaći sudovi zbog toga su i dalje zatrpani predmetima.