Obavijesti Pretražite Navigacija
'U ime obitelji' vs. 'Građani glasuju protiv'

ŽESTOKA DEBATA Blagonić: Vi nabacite smiješak i manipulirate; Markić: Je l' ja ovdje moram slušati kako me vrijeđa?

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
U studiju Dnevnik.hr danas su gostovali predstavnici dviju građanskih akcija 'U ime obitelji' i 'Građani glasuju protiv'. U debati o ustavnoj definiciji braka sudjelovali su Željka Markić i Sandi Blagonić.

Što će biti s Hrvatskom ako referendum propadne i građani se izjasne 'protiv'?

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna Dan za povijest REFERENDUM O BRAKU: Zatvorena birališta, do 16 sati izašlo 26,75% birača Slika nije dostupna Gostovala na radiju U ime obitelji: Željka Markić nije rekla da su samo parovi osoba različitih spolova 'normalni'

'Hrvatska će 1.12 sigurno imati festival demokracije jer je to prvi put da su građani u 23 godine rekli koja im je tema jako važna. Prošli smo trnovit put da dođemo do ovoga i građani se jako mogu ponostiti ovim. Ovo je velika stvar za Hrvatsku, vidjeli smo što se pokazalo problematičnim. 1. 12. ćemo  čuti građane, neka građani imaju priliku reći žele li da se brak zaštiti Ustavom',stav je Željke Markić.

Što će biti s Hrvatskom ako se građani na referendumu izjasne 'za'?

'Ova zemlja će otvoriti put novom totalitarizmu, tu nije riječ o gay brakovima nego o nečemu puno važnijem, riječ je o ljudskom dostojanstvu. Udruga 'U ime obitelji' pokušava vrijednosti, koje misli da su legitimne i koje im nitko ne spori, na cijelo društvo proširiti i to je totalitarna gesta. Svi mi građani RH smo u jednom trenutku manjina', stav je Sandija Blagonića.

'Kada gospođa Markić govori da će u nedjelju biti festival demokracije, to treba shvatiti uvjetno, da bi on to bio, njemu mora prethoditi javna argumentirna rasprava. Prvo, gospođa Markić mjesecima koristi jedno istraživanje koje je u znanosti potpuno napušten. Ako pojedinac ima dovoljno morala, neće ga koristiti. Riječ je o istraživanju odgoja djece u gay parovima koje ona naziva 'teksaškim istraživanjem', dodao je Blagonić.

'Razumijem da je gospodin nezadovoljan da građani imaju prilike reći što misle o braku, totalitarizam je kao što smo vidjeli nekad, kada se narodu pokušava nametnuti jedna određena ideologija. SDP zajedno s koalicijom koristeći određene medije želi građanima oduzeti pravo da se izjasne, deset godina stoji u Obiteljskom zakonu', replicirala je Markić.

'Iz inicijative 'U ime obitelji' se čula i teza da propast kultura nastaje u trenu kad se prihvati homoseksualnost. Prije dva dana izrekla je i laž u u jednoj emisiji državne televizije kad je rekla da se zakonom o istospolnim zajednicama prava izjednačavaju s izvanbračnim pravima. Lagala je je i kad je govorila o financijskim izvješćima... Na lažima i manipulaciji ne možete graditi javnu raspravu. Vi nabacite taj smiješak koji gledamo već mjesecima i manipulirate', rekao je Blagonić.

'Istraživanje za koje Blagonić ne zna o kojem se radi je jedno američko znanstveno istraživanje, koje je opovrglo tezu da je za dijete isto odrastaju li u istospolnoj ili hetero obitelji. Istraživanja u vezi ubojstva, korištenja droga i ostalo koje je potvrdilo da ima razlika između djece koja odrastaju u istospolnoj i hetero obitelji. Istraživanje koje je pokazalo da djeca koja odrastaju u istospolnoj zajednici imaju lošije rezultate u školi, ne mogu se sjetiti imena tko je radio istraživanje. Vlada nije omogućila građanima da rasprave o važnoj stvari, a to su djeca, da djeca rastu u zajednici koja im je najbliža', objašnjava Markić tzv. 'teksaško istraživanje'.

'Gospođo Markić, doktorirao sam, radim u znanstvenoj instituciji, i znam što znači znanstveno istraživanje i znanstvena metodologija. U ovom istraživanju o kojem vi govorite znanstvena metodologija nije adekvatna i ono je odbačeno, vi opet manipulirate, teško je komunicirati s jednoj osobom koja tako manipulira', rekao je Blagonić.

'Želim pokazati da je gospođa Markić, kao prvo lice inicijative pristala da neautorizirano koristi logo jedne židovske inicijative, sliku, pjesmu. Što je najgore, fotografija djevojčice na toj slici, riječ je o siročiću koje je odraslo bez majke. Ona ima obitelj i živi u Iranu. To je opet manipulacija tim djetetom', rekao je Blagonić i upitao kako netko tko se toliko poziva na kršćanske vrijednosti može na taj način manipulirati.

Ovo je oblik govora mržnje. Spominje ljude koji se pozivaju na kršćanstvo, ovo je pokušaj izoliranja jedne grupe ljudi od druge. Logo nismo ukrali. Na našim stranicama je objavljeno i za sliku. Pjesma nije ni za video ni spot koji je inicijativa pripremila', replicira Markić.

Brak je već definiran Obiteljskim zakonom. Zašto to treba ući i u Ustav?

'Mi smatramo da ta definicija braka između muškarca i žene, proizlazi iz kulture vrijednosti onako kako građani vide osnovu obitelji, nije samo definicija kad se stavi u Ustav RH, a to je kao najviši akt. Zašto smo konkretno to predložili? Tako da političari dobiju na uvid što građani misle, što Hrvati misle. Ako birači tako odluče da se Ustavom ovo zaštiti to će značiti da jedna politička opcija neće moći  to promijeniti opet bez referenduma, isključivo se može promijeniti referendumom građana, a ne dvotrećinskom većinom u Saboru, zato smo morali ići i na referendum o ulasku Hrvatske u EU', kazala je Željka Markić.

'Nijedno istraživanje nije pokazalo neke negativne reprekusije nakon uvođenja homoseksualnih brakova. U Europi, u državama koje su legalizirale istospolne zajednice, pale su stope rastava brakova. Države koje sankcioniraju homoseksualnost kao Rusija, imaju puno gore stanje', odgovorio je Blagonić.

'Ovi podaci nemaju veze s ovom inicijativom. Mi od birača tražimo da podrže ono što tražimo, da je brak životna zajednica muškarca i žene. Ovi podaci nisu točni, on spominje zemlje koje nisu legalizirale gay brakove i naziva ih homofobnima, kad se građanima ne dozvoljava da slobodno iznesu kako oni vide pojam brak - to je problem s kojim se naše društvo suočava. Ima primjera gdje se djeci nameće jedna ideologija, ne govore im se loše strane homoseksualne veze, ne govori im se o rizicima, ne mislim pri tom na spolne bolesti, govorim o AIDS-u koji je bolest koja se prenosi splonim odnosima. Smatram da to nije tolerancija, to je ideologija', rekla je Željka Markić.

'Pod homofobnim društvima sam mislio i na Hrvatsku. 90 posto članova homoseksualne zajednice bilo je žrtvom nasilja', ustvrdio je Blagonić.

'Svaki oblik nasilja ja osuđujem. Ali Hrvatska nije homofobno društvo. Prema podacima iz popisa stanovništva. U Hrvatskoj postoji 70 parova koje žive u istospolnoj zajednici. Ako takvih parova ima 70 vi meni želite reći da je njih 65 bilo izloženo nekoj vrsti nasilja. To je propaganda koju zloupotrebljavate. Svaki oblik ponašanja poput vašeg je neprihvatljiv. Ne vjerujem da su vaši podaci točni, Radila sam analize i ne pokazuju takve rezultate. To su rezultati agresivnih homoseksualnih udruga. Naše društvo nije homofobno. Nameće nam se da smo homofobni, inicijativa je ujedinila toliko različitih ljudi i pomoći će da se smanje tenzije u društvu', replicirala je Markić.

'Ako je gospođi Markić stalo da ne stvara tenzije u društvu onda bi se možda trebala pozabaviti pitanjima nevjere u braku, nasilja, oskudice... Možda bi se tim pitanjima trebali baviti oni kojima je stalo do hrvatske obitelji. Gospođa Markić je napravila štetu. Maskirala je problem i usmjerila ga na ranjivu skupinu', kazao je Blagonić.

'Ja ću svakako nakon ovog referenduma svih 750 tisuća građana koji su potpisali inicijatvu da oni ubuduće, kad poduzmu neku akciju, neka pitaju Blagonića što on misli što bi oni trebali raditi da bi pomogli ovom društvu. Hrvatska ima niz problema ovo je prvi korak da se stvari postave u red', ustvrdila je Željka Markić.

''Proteklih mjeseci stvorena je atmosfera u kojoj su svi oni koji ne pripadaju definiciji koja je preferirana za gospođu Markić manje vrijedni. Ovo je samo početak. Sutra će na red doći svi oni drugi. Ovdje se ne radi o gay brakovima, radi se o tome ima li jedna skupina ljudi koliko god ona većinska bila, pravo odlučivati o načinu života čitave zajednice. To je totalitarna gesta. I svatko tko izlazi na referendum mora razmisliti ima li pravo gaziti tuđe dostojanstvo na osnovi svojih vrijednosti', replicira Sandi Blagonić.

Što ako ova definicija uđe u Ustav? Kako će to utjecati na registriranom partnerstvu?

'Zakon koji je u prijedlogu ništa naročito ne donosi za građanska i ljudska prava. On donosi jako puno zabrinjavajućih elemenata čak bi i lezbijski parovi mogli in vitro imati djecu. Postoji široki kontekst svega ovoga i ako Vladu zanima što građani misle onda će ih zanimati poruka ovog referenduma', kaže Željka Markić.

'Dogodit će se to da gospođa Markić nije naporavila ništa ako se izjednače prava istospolne zajednice s brakom. Rezultat svega je da se baci 49 milijuna kuna u vjetar', smatra Blagonić. 'Sam rezultat, ako bi na referendumu prevladalo 'za' ubacivanje u Ustav,rezultat bi bio taj da se ništa ne bi promijenilo jer to je taj totalitarni aspekt, bez obzira na veličinu zajednice spremni ste svoje vrijednosti nametnuti čitavoj zajednici. Danas želite zabraniti gay parove, umjetnu oplodnja nakon toga, zatim abortus', komentira Blagonić.

'Ovo je pravo birača da se izjasne kako se hrvatsko društvo i hrvatska kultura postavlja prema braku. Pokušava se iskoristiti EU da ona radi pritisak na nas. Ovo je godina građana. Ovo je prvi građanski referendum i neka su ponosni na ono što su postigli. Pitanje je načina kako će građani odlučiti koja je definicija braka. Nitko nikoga ne ugrožava. Svi smo pripadnici neke manjine. Ovo je manipulacija kojom se radi pritisak na hrvatske birače i vidjet ćemo što će birači odlučiti, to me jako zanima. Ako referendum prođe, jasno sam rekla što mislim. Referendum će dati sliku kako građani misle. Političar trebaju služiti narodu, a ne da mu nameću ideologiju', kazala je Markić.

Što je po vama brak? Gay brak ili hetero brak u kojem muškarac vara ženu?

'Osnovni kriterij je komunikacija, poštenje, iskrenost, neke pozitivne vrijednosti. Jasno je što je gore, ali živimo u društvu koje gleda kroz prste nekim stvarima', rekao je Blagonić.

'Mislim da je potrebna iskrenost, to je ono što očekujem od dvoje ljudi i ne želim moralizirati je li to muškarac i žena ili istospolni parovi', rekla je Markić.

Kako ćete se osjećati prođe li na referendumu 'za'?

'Bit ću ponosna na sve volontore i ljude koji su izdržali ovaj linč, da ih ova Vlada maltretira. Što god da birači odluče, 1.12. će za mene biti festival demokracije', kazala je Markić.

'Mislim da će Hrvatska izgubiti, društvo će ići putem koji nije moderan i propustiti priliku da se priključi prosesu modernizacije. Građani su pred jednom bitnom odlukom, jesu li spremni gaziti ljudsko pa i vlastito dostojanstvo. Nedjelja je prilika da se bude bolji čovjek, da odabere onu 'živi i pusti druge da žive'. U suprotnom u Hrvatskoj se otvara Pandorina kutija', smatra Blagonić.

'Vlada je napravila jedino što je moguće, shvatili su da se u polje građanskih prava ne smije zadirati. Koja je to razina manipulacije, kada je gospođa Markić rekla da 'ne isključuje mogućnost da Vlada Zorana Milanovića izađe s tenkovima', spomenuo je Blagonić.

'Ovo je falsifikat i pokušaj diskreditiranja. Ja sam rekla da ne znam, da joj može svašta pasti na pamet , da izvedu tenkove na ulicu, ništa ne isključujem', odgovorila je Markić.

'Mi i dalje ne znamo tko stoji iza inicijative, jer nisu dali popis donatora, dali su financijsko izvješće, ali ne i popis donatora. Pa valjda bi nekome trebalo biti na ponos da stoji iza takve inicijative. Ja bih s ponosom bio donator strane koja iznosi po meni prava stajališta. Ovo je stvaranje tobožnjeg straha. Iza njih stoje mnogi, između ostalih i katolička Crkva, a vjerojatno i dio stranaka', rekao je Blagonić.

'Mi smo pozvali sve starnke da podupru ovu inicijativu, da podupru referendum, mi smo zahvalni svih 20 stranaka koji su nas poduprli, mi bismo najradije da se SDP predomisli i stane uz ovu inicijativu', odgovorila je Markić.

Imate li političkih ambicija?

'Nastavit ću sa svojim životom, posvetiti se vrtu, djeci, razvijati posao i družiti se s ljudima i pokrenuti još neke inicijative što građane zanima, Za sad nemam političke ambicije', odgovorila je Željka Markić.

>> HDSSB: 'Tko bi ovdje sjedio da nismo imali mamu i tatu?'; HNS: 'Ovo je politički obračun koji s brakom nema veze'

Nakon rasprave četiriju političkih opcija o predstojećem referendumu o braku Dnevnik.hr organizirao je još jednu debatu.

Tako je Mislav Bago u studiju Dnevnik.hr ugostio predstavnike dviju građanskih akcija. Ispred inicijative 'U ime obitelji' stavove je izlagala' Željka Markić, a predstavnik inicijative 'Građani glasuju protiv' bio je Sandi Blagonić.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene