Mesić je izjavio je obraćajući se čelnicima članica NATO-a, da se Hrvatska, kao novopridošla članica, ne namjerava samo koristiti dobrobitima članstva, nego i pridonijeti zajedničkim ciljevima i misijama Saveza.
Pročitajte i ovo
Vojni pakt
Putin postavlja Orešnika na granicu članica NATO-a: Objavio i tko će određivati mete
sukob dva brda
Hrvatski sabor potvrdio slanje hrvatskih vojnika u 12 misija, NSATU na čekanju
Na večeri, na kojoj su sudjelovali predsjednici država i vlada 28 članica Saveza, raspravljalo se o budućem strateškom konceptu NATO-a, odnosima s Rusijom te izboru novoga glavnog tajnika. Prema riječima glasnogovornika NATO-a Jamesa Appathuraija, u optjecaju je nekoliko imena, no čelnici NATO-a za večerom nisu postigli konsenzus oko osobe koja bi trebala zamjeniti sadašnjeg glavnog tajnika Jaapa de Hoopa Scheffera.
>> NATO podijeljen zbog Rusije, Obama u Strasbourgu
Postoji veliko suglasje oko toga da njegovu dužnost preuzme danski premijer Anders Fogh Rasmussen, ali se tomu zasad protivi jedino Turska koja mu zamjera objavu karikatura proroka Muhameda u danskome tisku 2006. godine. Osim Rasmussena za mjesto glavnog tajnika kao mogući kandidati spominju se norveški ministar vanjskih poslova Jonas Gahr Stoere i bivši britanski ministar obrane Des Browne, a poljski ministar vanjskih poslova Radek Sikorski, koji je također slovio kao kandidat, u petak je objavio da se neće kandidirati.Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je kako vjeruje da će čelnici u petak izabrati novog glavnog tajnika i podržala kandidaturu danskog premijera Rasmussena.
Hrvatska u NATO unosi iskustvo Domovinskog rata
Predsjednik Mesić drži da je članstvo u NATO-u velik uspjeh za Hrvatsku u kojoj su, ne tako davno, bile međunarodne mirovne snage, a sada ta zemlja aktivno pridonosi održanju mira u različitim djelovima svijeta. Mesić je saveznicima rekao da Hrvatska u NATO unosi iskustvo iz Domovinskog rata koji joj je bio nametnut, a koji je hrvatske Oružane snage osposobio za najsloženije vojne misije.
Također je istaknuo spremnost Zagreba da pridonese političkoj dimenziji Saveza, odnosno njegovoj transformaciji iz hladnoratovskog vojnog saveza prema organizaciji koja će biti prihvaćena kao instrument održavanja mira u svijetu. Po izvorima bliskima Mesiću, on je okupljenim čelnicima NATO-a poručio da je rat posljednje rješenje za svjetske probleme i da bi NATO, u prvom redu, trebao služiti sprječavanju vojnih sukoba koji prijete svjetskom miru. Stoga osobito važnim smatra dijalog i suradnju sa zemljama koje nisu članice Saveza kako bi se uklonila i najmanja sumnja da im je NATO prijetnja.
Svaki narod neka pronađe vlastiti put
Ističući da je današnji svijet sastavljen od država s posebnim interesima, različitim kulturama i civilizacijama, Mesić je dodao kako nitko ne smije misliti da postoji neki model jedinstven za sve, a osobito nametati ga drugima vojom silom. Svaki narod ima pravo pronaći i ostvariti svoj vlastit put u demokraciju, rekao je po izvoru Mesić.
U subotu, drugog dana summita, čelnici zemalja NATO-a prijeći će pješačkim mostom iz Kehla u Njemačkoj na francusku stranu granice, gdje će ih dočekati francuski predsjednik Nicolas Sarkozy. Nakon dolaska u Strasbourg predviđeno je odavanje počasti snagama NATO-a, a zatim radni sastanak Sjevernoatlanskog vijeća.