Tako je mislio i Ivan Gotovac kad mu je Svjetlan Stanić poklonio peku. Vjerojatno je mislio pozvati na ručak brata Antu i snahu Simonu i zamoliti ih da više ne rade kravale po showbizz rubrikama većine domaćih medija. Ali umjesto toga, pozvan je bio Ivan Gotovac. Prije godinu i pol policajci s lisičinama i nalogom za uhićenje pokucali su mu na vrata. USKOK ga je osumnjičio da je zbog peke i nekog noćenja u Monte Carlu kao potpredsjednik HFP-a pogodovao Svjetlanu Staniću pri kupnji Dalmacijavina i hotela Bellevue. Tako je, samo dan ili dva nakon što je Europska Unija Hrvatsku opet nešto 'prala' zbog nedostatne razine vladavine prava, rođen slučaj 'Mali maestro'.
Pročitajte i ovo
Kolumna Ivane Petrović
'Oluja' je glavni instrument kočenja Hrvatske
Ima jedna krhka točka dogovora
Slovenija je zadržala adut kojim opet može 'upaliti crveno'
Gotovac i Stanić najprije su bili optuženi s Matanovićem i ostalima iz 'Velikog maestra', a nakon par mjeseci su razdvojeni u poseban postupak. I tako dok suđenje za 'tri tenora' još traje, 'dva tenorića' - Gotovac i Stanić prošloga su tjedna oslobođeni optužbi. 'Još jedan fijasko domaćeg pravosuđa!' - brujala je po zadanom defaultu i već izgrađenom uvjetovanom refleksu većina hrvatskih medija... Ne, oslobađajuća presuda za Gotovca i Stanića nije nikakav fijasko. Ona je s obzirom na peku i jedan hotelski račun sasvim očekivana.
Korupciju treba suzbijati zbog nas samih, a ne zbog EU
Ali slučaj 'Mali maestro' pokazuje nešto drugo. Pokazuje svu apsurdnost hrvatske stvarnosti. U državi u kojoj su koruptivno-rodbinsko-dužničko-vjerovničko-ljubavničke veze isprepletene do vrhunca - Vladina antimafijaška agencija /USKOK/ hapsi zbog peke! Samo da bi zadovoljila formu. Dok god je nama Europska Unija glavna premisa za poduzimanje bilo kakve antikorupcijske akcije, do tada će sve biti 'na krivo'. Korupciju se treba suzbijati zbog nas samih, a ne zbog Europske Unije.
Može li to trenutačna postava hrvatskih pravničkih mozgova provoditi na taj način? Mislim da ne može. Jer pravosuđe i policija nisu nezavisni. A civilno društvo nije ni približno jako da ih na to prisili. Štoviše, korifeji naše civilne svijesti uglavnom su 'utaljeni' s političarima, tužiteljima i sucima. Politika je i dalje glavni mentor trodijelne vlasti. Dio političara u 'off-u' ponekad zna kazati da kad bi se krenulo u pravu borbu protiv korupcije, to bi destabiliziralo zemlju do uništenja. Jer u tom bi slučaju u zatvoru završio dobar dio političkog, pravosudnog i policijskog establishmenta. I to je vjerojatno točno.
Porezni nadzor suprotno zakonu
I s takvim, ne baš ružičastim naočalima dočekali smo novu 'spektakularnu' akciju, još spektakularnijeg naziva od maestra. Zove se 'Dubai'. Jeste li čitali knjigu 'Kako platiti manje poreza na zakonit način'. Ja nisam, ali već sam naziv mi zvuči kao promo materijal za tablete za mršavljenje koji obično glasi: 'Smršavite 10 kilograma za 3 dana'.
Oni koji su čitali tu knjigu o manje novca za porez, a sve u zakonskim okvirima, vjerojatno su postali žrtve reketa poreznika. Jer koautor te knjige jedan je od osumnjičenih u akciji 'Dubai'. I ujedno porezni inspektor, koji je s kolegom također inspektorom te sa šefom ispostave zagrebačke porezne uprave lijepo reketario nekoliko zagrebačkih tvrtki. Porezni nadzor su provodili suprotno zakonu i za tu 'uslugu tražili' 50.000 eura. Lovu su fino podijelili, a jedan od njih je išao trošiti u Dubai. Policija je čekala da se on vrati, pa je akcija po tome dobila ime.
Ali u cijeloj priči je najzanimljivija reakcija politike… Ministar financija Šuker je bez komentara. Baš kao što je bez komentara bio i ministar Polančec kad je također uz veliku pompu, pretprošle godine, počeo 'Maestro'. Polančeca onda i Šukera danas smo pitali kako je moguće da se takva korupcija slobodno odvija, a da oni za to ne znaju. Ili barem njihovi najuži suradnici i pomoćnici. U tome je keč. Akcija 'Maestro' /veliki/ je bila ogledni primjer do kud kriminalistička obrada u ovakvim slučajevima u kojima se nadzire mogućnost velike 'državne' korupcije smije ići.
Politika je pravosuđu postavila te granice. Razina funkcije Matanovića, optuženog u 'Maestru' je gornja granica do koje se smije ići s optužnicama. Ministre i njihove službene i neslužbene pomoćnike i trabante se očito ne smije dirati. Čak na sud ne smiju biti pozvani ni kao svjedoci. U slučaju 'Maestro' sud kao svjedoka nije pozvao ministra Polančeca. Nisu pozvali ni ostalih 5 ministara koji sjede u Upravnom odboru HFP-a. Ako već nisu ispitani u krim obradi zašto ne svjedoče na glavnoj raspravi? Može li sud bez njihova iskaza doista stvoriti objektivnu i pravednu sliku navodne korupcije u HFP-u.
Realno ne može, ali da ih pitamo, oni bi odgovorili da može i još se iz petnih žila trudili izglorificirati bilo kakvu neupletenost politike u ovu korupcijsku aferu. Bez obzira na notornu činjenicu prema kojoj koruptivna 'sloboda' ne može opstajati bez sprege s politikom ili sudbenom vlasti. Isti obrazac naziva 'vuk sit, a koza cijela' bit će primijenjen i u akciji 'Dubai'. Malo začinjen oduzimanjem imovine kojom će se mediji zabavljati. 'Dubai', baš kao i 'Maestro', ima pouzdanika. I u 'Dubaiju', baš kao i u 'Maestru', poznat je njegov identitet. Pa gdje toga ima???!!! Možda u Tunguziji.
Šlogar je OSUMNJIČENIK, a ne ubojica
Ministarstvo unutarnjih poslova hitno treba jednog pravog spin-doktora ako nam i dalje za glavne osumnjičene za ubojstva misle 'servirati' nekoga ala Šlogar - čovjeka bez prošlosti. Ljerka Mintas Hodak, majka pokojne Ivane javno je u novinama izrazila sumnju u priču da je beskućnik Šlogar ubio njezinu kćer. Gđa. Ljerka ga zapravo, od svih za taj slučaj neposredno zainteresiranih strana, naziva ispravno - OSUMNJIČENIK.
Očito znajući da će gđa. Ljerka dati intervju jednim novinama, ministar Karamarko je odlučio napraviti 'kontrolu štete' pa je svoj intervju brže-bolje, 2 dana ranije, 'sredio' s drugim dnevnim novinama. Dosljedan stilu 'policijskog dogmatizma' - Šlogara je nazvao ubojicom te kazao kako je njegov DNK pronađen na pištolju. Nitko naravno tu tvrdnju ne može provjeriti. Baš kao ni tvrdnju je li to pištolj kojim je Ivana ubijena. Možemo samo podsjećati da su skupa ekspertna znanja zadnjih godina dostupna i novinarima - pa da je svatko tko je bio u FBI-u naučio da pronađeni DNK kaže da je osumnjičeni bio u doticaju s vještačenim objektom, ali da to nužno ne znači da je i počinio određeno kazneno djelo.
Ali ponavljam, ključna je stvar, što sve izrečeno protiv Šlogara nije moguće provjeriti. Čak nije moguće ni stupiti u kontakt s njegovim odvjetnikom kojeg mu je država dodijelila po službenoj dužnosti. 'Čovjek bez prošlosti' do daljnjega tako ostaje glavni i jedini osumnjičeni za enigmu Ivanina ubojstva. E, bay the way, Jocu Amsterdama više nitko ni u kojem kontekstu ne spominje...
>> Arhiva