Prema podacima istrage, napadač je ušao u Tursku iz Sirije gdje se borio za IS i zbog toga je tako "dobro rukovao vatrenim oružjem", piše list Hurriyet. On je dobro obučeni profesionalac i terorist, dodaje list.
Pročitajte i ovo
detalji obračuna u Zagrebu
Brutalan sukob na parkiralištu: Jednog držali, dvojica ga tukla, a onda je stigao automobil
Incidenti po cijeloj zemlji
Tri napada na policajce u jednom danu, prijetili im i smrću: "To je napad na državu"
užas u susjedstvu
Zatvorili strane radnike u auto pa ih žive zapalili: "To je mafija učinila"
Tužna vijest
Preminula poznata onkologinja: "Ulijevala je nadu i pružala podršku"
0:24
5
sramotni prizori
VIDEO Kaos u Međimurju: Maturanti slavili zadnji dan nastave pa demolirali školu
Također navodi kako su vlasti identificirale napadača na klub Reina, ali još nisu objavile njegovo ime, kao što nisu niti potvrdile da je bio povezan s Islamskom državom. No, turska državna televizija TRT izvijestila je danas kako je poznat identitet napadača. Po tom je izvoru riječ o 28-godišnjem Iakheu Mašrapovu, koji ima kirgistansku putovnicu.
U međuvremenu je u Anadoliji navodno uhićena i njegova supruga, koja je, prenose tamošnji mediji, ustvrdila da ne zna ništa o napadu za koji je osumnjičen njezin suprug. Policija je dosad uhitila 12 osoba za koje sumnjaju da su povezane s napadom.
On je navodno "posebno izabran", kako piše Hurriyet, za napad na noćni klub Reinu u kojemu je u noći na Novu godinu ubijeno 39 ljudi.
"Ovaj posebno obučeni terorist još nije uhvaćen i još uvijek šeta među nama predstavljajući veliku opasnost", naglašava turski list.
Turski tisak među ostalim navodi detalje napada koji pokazuju da je napadač obučen za rukovanje oružjem. Prema Hurriyetu i dnevniku Haberturku, on je koristio dvostruki okvir za streljivo zbog optimizacije vremena punjenja i gađao je ljude u gornji dio tijela.
Haberturk je objavio da je napadač doputovao u studenome u Konyju na jugu zemlje sa suprugom i dvoje djece "kako ne bi privlačio pozornost".
Islamska država preuzela je odgovornost za napad na noćni klub u Istanbulu priopćivši da je "vojnik kalifata napao jedan od najpoznatijih noćnih klubova u kojem kršćani slave njihov bogohulni praznik".
U kaosu koji je nastao uspio pobjeći
Napadač je otvorio vatru u diskoteci Reina i u kaosu koji je nastao uspio je pobjeći. Istražitelji ocjenjuju da je moguće da je on povezan s ćelijom koja je počinila trostruki samoubilački napad u zračnoj luci u Istanbulu u lipnju kada je poginulo 47 ljudi.
Više od polovice ubijenih u napadu koji je trajao sedam minuta bili su stranci. Među njima su građani Izraela, Francuske, Tunisa, Libanona, Indije, Belgije, Jordana i Saudijske Arabije.
Klub, koji se nalazi na obali Bospora, jedno je od najposjećenijih mjesta za zabavu u Istanbulu, vrlo popularan među strancima. (Hina)