U 2020. godini od raka jajnika oboljelo je 368 žena, što bilježi pad od 20 posto u odnosu na 2019. zbog okolnosti uvjetovanih pandemijom COVID-a, dok je u 2021. godini umrlo njih 298.
Iako se bolest češće javlja kod starijih žena, u preko trećine slučajeva dijagnosticiran je prije 60. godine života. Incidencija raka jajnika u Hrvatskoj je u padu od oko jedan posto godišnje za razdoblje od 2001. do 2019. godine, dok je mortalitet u istom razdoblju stabilan.
Udruga Sve za nju ove godine organizira javnozdravstvenu akciju u obliku utrke, pod nazivom "To nisu samo ženske stvari". Utrka se održava u subotu 13. svibnja 2023. u 10 sati na centralnoj livadi na zagrebačkom Bundeku.
Cilj im je skrenuti pozornost na važnost brige o ženskom reproduktivnom zdravlju, prevenciji i ranom otkrivanju bolesti, te potaknuti žene na redovite ginekološke preglede.
Pročitajte i ovo
"Preventivno se pregledavajte"
Stručnjaci upozoravaju: Svaka treća žena mlađa od 34 godine je HPV pozitivna
Trčanje i hodanje su postali simbolima zdravoga života i stoga će sudionici moći trčati na četiri km, a kraću stazu na 800 metara mogu i prehodati.
U startnome paketu za sudionike će se naći i edukativni letak o bitnim zdravstvenim činjenicama kao što su da Papa-test ne otkiva rak jajnika, da se najčešće dijagnosticira u kasnom stadiju, da se ranim otkrivanjem rak jajnika liječi uspješnije, te da svijest žena o simptomima može poboljšati rano otkrivanje.
Uobičajeni simptomi koji mogu ukazivati na rak jajnika su: stalna nadutost, slab apetit i rani osjećaj sitosti, bolovi u zdjelici i smetnje mokrenja.
Prema procjenama Međunarodne agencije za istraživanje raka za 2020., rak jajnika se godišnje dijagnosticira kod gotovo 314.000 žena diljem svijeta, a odgovoran je za više od 207.000 smrtnih slučajeva. Samo u zemljama EU-a u 2020. godini od raka jajnika oboljelo je 40.000 žena, a umrlo 27.000.
Pročitajte i ovo
Vjerovali ili ne
Bizaran slučaj: Liječnici pacijentici odstranili cistu toliko veliku da nije stala u CT skener
U svrhu prevencije važno je napomenuti da ginekološke kontrole trebaju biti redovite, a iz udruge ističu da je potrebno i prepoznati žene u većem riziku od razvoja bolesti i njima omogućiti učestale kontrolne preglede.
Žene koje su u većem riziku od oboljenja mogu se prepoznati po osobnim i obiteljskim anamnezama te rezultatima analize BRCA gena. Svi ljudi imaju gene BRCA1 i BRCA2, ali samo neki imaju mutacije u tim genima.
Prema podacima 40–60 posto žena s dokazanom nasljednom mutacijom BRCA 1 gena i 11-30 posto s mutacijom BRCA 2 gena razvit će karcinom jajnika do 70. godine života.