"Informacije o svim kaznenim djelima, pljački, paleži i ubojstvima, prenosili smo hrvatskim vlastima, načelniku policije i generalu Čermaku", rekao je umirovljeni časnik nizozemske vojske.
Pročitajte i ovo
Odabrao Fashion Guru
Tko su bili najbolje odjeveni Hrvati u 2010. godini?
Zadobio TTO
U Šibeniku pretučen haški svjedok
"Čermak bi rekao da to nije dobro i da će nešto poduzeti, ali na terenu nije bilo nikakvih pomaka... pljačka, palež su se nastavili", dodao je Hendricks.
On je više puta tijekom ispitivanja potvrdio da je Čermak, tadašnji zapovjednik Zbornog mjesta Knin, u razgovoru s promatračima EZ-a rekao da počinitelje kaznenih dijela treba sankcionirati, jer "takvima nije mjesto u HV-u".
Po njegovim riječima, Čermak se promatračima ispričao zbog ograničavanja slobode kretanja po sektoru jug rekavši da su pripadnici vojske i policije, koji su to činili, postupali samoinicijativno.
Hendricks je spomenuo nekoliko sela u okolici Knina, poput Biskupije, gdje je osobno vidio kako pripadnici 7. gardijske brigade i vojni policajci pale kuće nakon Oluje.
Sudskom vijeću govorio je i o ubojstvima civila u selima Vuksa i Varivodama, nekima od najtežih djela koje se stavljaju na teret trojici hrvatskih generala.
Suđenje generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču, optuženima za zločine tijekom i nakon akcije Oluja, nastavlja se u ponedjeljak.