Odlučeno je da se sjednica prekine nakon što je opstrukcijom zaprijetila Slovenska demokratska stranka bivšeg premijera Janeza Janše zato što je parlament popodne odbio potvrditi zaključni račun državnog proračuna za 2007., u vrijeme kad je na vlasti bila vlada desnog centra koju je vodio Janša.
Pročitajte i ovo
Optimistično o odnosima s Hrvatskom
Pahor: 'U dva sata dogovorili smo više od očekivanog'
Prvo na Ustavni sud
Slovenci bi ratificirali sporazum tek za pola godine
Takav potez večeras je predsjednik zastupničkog kluba te stranke Jože Tanko nazvao činom 'ideološke osvete' prijašnjoj vladi te najavio da će ta stranka bojkotirati zasjedanje dok se ne potvrdi proračun za 2007. Nakon toga predsjednik parlamenta, nakon više neuspješnih pokušaja da se postigne dogovor, najavio je prekid zasjedanja do daljnjega. Ne zna se kad će sjednica biti nastavljena, a prije toga vjerojatno će se održati sastanak kolegija predsjednika parlamenta.
Sjednica prekinuta
Janšina stranka ocijenila je da je državna revizija iz političkih razloga u proračunu iz 2007. otkrila manjak umjesto viška koji je službeno bio iskazan. Sjednica je prekinuta jer bez zastupnika SDS-a nije moguće osigurati dvotrećinsku većinu potrebnu za ratificiranje pristupnih protokola Albanije i Hrvatske za učlanjenje u NATO.
>> Hrvatska i Albanija uvjerene u ulazak u NATO
>> Slovenski Državni savjet vjerojatno neće staviti veto na ulazak RH u NATO
Parlament je skupno završio raspravu o zakonu o ratifikaciji pristupnog protokola s Albanijom, ali nije glasovao, a o hrvatskom pristupnom protokolu nije ni raspravljano i to će biti učinjeno tek kad se nastavi zasjedanje. Članstvo obiju država u Savezu u početku tjedna već je podupro parlamentarni odbor za vanjsku politiku koji je prijedlog obaju ratifikacijskih zakona prihvatio potrebnom većinom.
Pahor žali što nije došlo do ratifikacije pristupnih protokola
Slovenski premijer Borut Pahor izrazio je žaljenje postupkom oporbene Slovenske demokratske stranke bivšeg premijera Janeza Janše koja je zaprijetila bojkotiranjem zasjedanja na kojoj se trebalo odlučiti o ratifikaciji pristupnih protokola za ulazak u NATO budućih novih članica Hrvatske i Albanije zbog čega je sjednica morala do daljnjega biti odgođena.
'Ovdje se se radi o pitanju vjerodostojnosti Slovenije kao države. Albanija i Hrvatska pozvane su u članstvo lani, s time se složila naša tadašnja vlada, a okolnosti se u međuvremenu nisu promijenile - ovdje je sada riječ o ratifikaciji pristupnog protokola i ispunjenju obećanja', rekao je Pahor nakon prekinute sjednice u zgradi parlamenta novinarima.
Janša je, komentirajući odluku svoje stranke da blokira zasjedanje, rekao da nije u pitanju vjerodostojnost najveće oporbene stranke nego vjerodostojnost sadašnje vlade lijevog centra koja je iz 'ideoloških razloga' osporila zaključni račun državnog proračuna u kojemu je bivša vlada ostvarila suficit.
Prekid sjednice iznenađenje
Slovenski mediji navode da će o nastavku prekinutog zasjedanja u petak odlučivati kolegij predsjednika parlamenta, ali da nastavak nije moguć prije idućeg tjedna jer će Janšina stranka nastaviti bojkotirati zasjedanje ako Pahorova vlada ne omogući da se zaključni račun proračuna za 2007. u parlamentu prihvati. Budući da je zaključni račun parlamentarna većina u četvrtak odbila prihvatiti, to znači da je potreban kompromis vlade i opozicije o toj temi, a do izmijenjene odluke koja bi zadovoljila Janšine zastupnike po poslovniku ne može doći ako se još jednom ne sastane parlamentarni odbor za financije.
>> Pahora pozivaju da ukine povjerenstvo za arbitražu
>> Pahor još ne zna hoće li mješovito povjerenstvo nastaviti rad
Slovenski mediji ističu večeras da je odluka Janšine stranke, bez čijih se zastupnika u parlamentu ne može ratificirtati pristupni protokol Hrvatske za ulazak u NATO s potrebnom dvotrećinskom većinom, za vladu došla kao iznenađenje i da nije riječ o uprizorenom protokolarnom zapletu iako Janša podržava premijera Boruta Pahora u njegovoj politici prema Hrvatskoj koja je kako dodaju obilježena 'šumovima u komunikacijskom kanalu' zbog nemogućnosti da se dogovori sastanak premijera dviju država.