Sloveniju i njezine političare ne zanima režim plovidbe niti ribarenje u Jadranskom moru, piše Slobodna Dalmacija. Njihov je cilj- tvrdi umirovljeni časnik HV-a Nediljko Pušić pozivajući se na relevantnu dokumentaciju svjetskih institucija i stručnjaka kojom raspolaže - osigurati suverenitet nad dijelom sjevernog Jadrana ispod čijeg dna se nalaze ogromne količine nafte i plina te steći suverenitet nad lijevom obalom Piranskog zaljeva kako bi mogli eksploatirati rudno bogatstvo koje se nalazi ispod kamenoloma!
Pušićevo senzacionalno otkriće,koje je doista u cjelosti potkrijepljeno topografskim kartama i geomorfološkim studijama svjetskih stručnjaka i znanstvenika,u dobroj mjeri demistificira slovensku nepopustljivost u pregovorima s Hrvatskom oko Savudrijske drage.
U siječnju 2008.g. počeo je istraživati uzroke koji su doveli do pat-pozicije u Piranskom zaljevu, uvjeren da se iza javno deklariranih razloga moraju kriti neki važniji, tajni koje Slovenci nikad nisu dali ni naslutiti. Krenuo je izučavati stare zemljovide iz 12.stoljeća, pa sve do onih iz 19., fokusiran osobito na tok i ušće rijeke Dragonje.
Posegnuo je i za za topografskim kartama u kojima je ucrtan Piranski zaljev, počev od 'Pregledne K und K generalštaba topograf.karte br.31-45 mjerilo 1:250 000 iz 1900.g.',preko sovjetskih (voenno-topograficheskoe upravlenie generalnog staba VTU GSh) karata L-33-88-V i L-33-88 iz 1973.-1991.g.do američkih (national geospatial-intelligence agency) - 1985-I iz 1993.g.,pa čak i karte bivše JNA (VGI) br. 366-1-1 iz 1982.g. te karte topografskog zavoda Slovenije br. 4611 iz 1995.g.
Da bi ih mogao 'čitati', morao je savladati preko 250 vrsta topografskih znakova ,i nakon svega zaključio da se karte međusobno razlikuju tek u dva detalja. Naime, u sovjetskim i američkim kartama bili su ucrtani svi dalekovodi, a u američkim su bili i kamenolomi numerirani. Toga u jugoslavenskim i slovenskim kartama nije bilo. Zašto su Amerikanci numerirali kamenolome, e ,to je tek trebalo otkriti. Zahvaljujući opsežnoj literaturi (Terrain Analysis FM 5-33, Topohraphic surveying FM 3-34.331, Minerals for atomic energy by Robert D.Nininger),i tu je enigmu riješio.
Podaci institucije U.S. Geolocical Survey govore o milijardi barela nafte
Uskoro je došao do ključnih podataka koji su mu pomogli dešifrirati pretenzije slovenskih političara za tim dijelom hrvatskog teritorija. Naime, institucija koja raspolaže s najviše goloških podataka na svijetu je Geološka služba američke vlade - U.S.Geological Survey , u čijim je izvješćima našao precizne procjene količina nafte, plina i tekućeg plina u sjevernom Jadranu.
Prema procjenama(iz 2000.g.) koje navode u svojim izvješćima, uz zapadnu obalu Istre,te u zapadnoj i južnoj Istri nalaze se milijuni barela neotkrivene nafte i milijarde kubika plina! Ili posve precizno:F 95-minimalno 39 milijuna barela nafte, 6,600 milijardi kubičnih fita plina i minimalno 21 milijun barela tekućeg plina;F05-maksimalno 916 milijuna barela nafte,maksimalno 33,466 milijardi kubičnih fita plina te maksimalno 308 milijuna barela tekućeg plina;MEAN (geo.sredina) - 360 milijuna barela nafte,17.904 milijarde kubičnih fita plina i 122 milijuna barela tekućeg plina.
Do tih je podataka,već u fazi njihova nastajanja, vještom diplomatskom 'komunikacijom' uspio doći vrlo sposoban slovenski diplomat Dimitrij Rupel,koji je, nota bene bio veleposlanih Slovenije u SAD-u, tvrdi Pušić u razgovoru za Slobdonu Dalmaciju. Analizirajući značaj i vrijednost 'dimnika',prebogatog naftom i plinom,njima pred nosom a nije njihov,odlučili na svaki način osigurati suverenitet nad njim, a time i nad eksploatacijskim poljima. Naš je sugovornik došao i do podataka da su susjedi u Sloveniji već naručili dvije eksploatacijske platforme koje čekaju da njihova država dobije suverenitet u 'dimnjaku' kako bi ih montirali.U međuvremenu su,tvrdi Pušić, obavili sve pripreme za izgradnju plinovoda Savudrija -Koper.