Hrvatski sabor nastavlja zasjedanje raspravom o prijedlogu novog zakona o mjeriteljstvu kojim će se urediti područje osnovnog, tehničkog i zakonskog mjeriteljstva.
Alen Leverić, zamjenik ministra graditeljstva predstavio je ovaj prijedlog Zakona. Svrha Zakona je, kaže uspostava mjernog jedinstva, a njime se trebaju urediti i sljedeća pitanja - područje uređivanja i pojmovi u smislu zakona, tijela koja obavljaju poslove mjeriteljstva, temeljno mjeriteljstvo, zakonsko mjeriteljstvo, mjeriteljski zahtjevi za pretpakovine i boce kao mjerne spremnike, novčane naknade i troškovi u zakonskom mjeriteljstvu, mjeriteljska inspekcija, kaznene, prijelazne i završne odredbe te usklađivanje sa Zakonom o općem upravnom postupku.
'Svašta ste do sada radili, ovo je glupost koja sve to nadilazi'
Do potrebe donošenja novog zakona doveo je porast zakonskih mjerila na hrvatskom tržištu proteklih godina, koja su otežala rad državnog zavoda za mjeriteljstvo.
Važeći Zakon o mjeriteljstvu iz 2003. otežava u sadašnjoj situaciji prijenos javne ovlasti ovjeravanja na ovlaštena tijela i provedbu mjeriteljskih poslova.
Osim toga ne obuhvaća sve praktične probleme s kojima se svakodnevno susreću mjeriteljske inspekcije kao ni prekršaje koji se često događaju i onemogućavaju redovno korištenje zakonitih mjerila.
Novi zakon trebao bi s tim u vezi otkloniti prepreke u slobodnoj trgovini i ujednačiti sustav zakonitih mjernih jedinica s međunarodno dogovorenim sustavom te uspostaviti mjerno jedinstvo u Hrvatskoj.
Hrvatski Laburisti su imali kritiku na proceduru donošenja Zakona. Kako kažu, nije im jasno zašto ovaj zakon ide po hitnoj proceduri, a ne u dva čitanja. K tome dodaju kako i prijedlogu zakona postoji i nekoliko spornih točaka oko koji upozorava i struka te otvara prostor za sukob interesa.
SDP-ovci su rekli kako će podržati ovaj prijedlog zakona ispričavši cijelu priču o povijesti mjeriteljstva pokušavajući istaknuti važnost mjeriteljstva pričom o starom Egiptu u kojem se smrtnom kaznom kažnjavalo one koji bi zeznuli mjere prilikom izgradnje neke građevine.
Izmjene Zakona o državnoj komisiji za kontrolu javne nabave
Predlagatelj izmjena Zakona o državnoj komisiji za kontrolu javne nabave je Vlada Republike Hrvatske. Ovim zakonskim izmjenama pobliže se definira pitanje nadležnosti Državne komisije, na način da se u okviru drugih zahtjeva koje su u žalbenim postupcima ovlaštene postaviti stranke izrijekom određuje da to obuhvaća i odlučivanje o zahtjevima za naknadu troškova
žalbenog postupka, te da vrijednost tih postupaka, što se vezuje na pitanje određivanja visine naknade troškova, nije procjenjiva. Obzirom da se u tom žalbenom postupku ocjenjuje formalna ispravnost i zakonitost provođenja postupka javne nabave, propisuje se da vrijednost predmeta u tim žalbenim postupcima nije procjenjiva.
U pogledu rješenja koje se predlaže predmetnim Prijedlogom zakona da u tim postupcima u kojima odluka po žalbi nije donesena
do stupanja na snagu ovoga zakona, Državna komisija odlučuje u skladu s odredbom članka 1. istoga Zakona, smatra se da postoje osobito opravdani razlozi da se na taj način uredi predmetno pitanje.
Naime, kako se ne radi o vrijednostima neke pretrpljene štete ili potencijalno izgubljenoj dobiti određenog subjekta, izvodi se zaključak da nema utemeljenosti da vrijednost predmeta žalbenog postupka u vezi s dokumentacijom za nadmetanje bude jednaka procijenjenoj vrijednosti nabave, posebice što žalitelji u postupcima žalbe na dokumentaciju nisu još niti sudionici u postupku javnog nadmetanja, a prijeporno je udovoljavaju li uopće uvjetima da sudjeluju u konkretnom postupku javne nabave.
Naglašava se da se isto primjenjuje samo na postupke pred Državnom komisijom koji nisu dovršeni, odnosno za koje Državna komisija nije donijela odluku po žalbi, čime se otklanjaju dvojbe i popunjava pravna praznina u vezi s istim pitanjem. Kao jedna od posljedica takvog zakonskog rješenja trebalo bi biti i sprječavanje zlouporabe korištenja instituta pravne zaštite isključivo
radi naplate troškova postupka.
Većina oporbenih zastupnika u raspravi je ustvrdila kako je izmjena ovog Zakona samo kap u moru problema procedure javne nabave. Laburist Zdravko Tušak zaključio je kako je javna nabava ovakva kakva je sada, samo leglo kriminala i korupcije te da se mora hitno riješiti njeno pitanje ne bi li ona postala transparentnija.
Kajin: izmijeniti zakon o financiranju nezavisnih zastupnika
Nezavisni saborski zastupnik Damir Kajin zatražio je danas da se žurno izmijeni Zakon o financiranju aktivnosti političkih stranaka i nezavisnih zastupnika, tvrdeći da je zbog nejasnoća u tom propisu velika većina nezavisnih lokalnih i županijskih vijećnika kažnjena drakonskim novčanim kaznama.
"Umjesto da se DORH i pravosuđe bave PR agencijama, Mirnom, Purisom, dirigiranim predstečajnim nagodbama, stečajevima i stjecanjem nekretnina, oni su se bacili na procesuiranje nezavisnih vijećnika koji, zbog nejasnih zakonskih normi, u pravilu kasne s predajom financijskih izvješća", ustvrdio je Kajin na konferenciji za novinare u Saboru.
Kajin tvrdi da je od ukupno 1047 nezavisnih vijećnika u jedinicama područne i lokalne samouprave njih čak 967 kažnjeno novčanim kaznama između 15 i 60 tisuća kuna.
"Apsurd je tim veći kad se zna da su kažnjeni jer nisu na vrijeme predali izvješće o trošenju manje od 2000 kuna koje na godišnjoj razini dobiju na ime naknade za vijećnički rad, a koje se često odriču u humanitarne svrhe ili u korist lokalnih proračuna", ocijenio je Kajin i dodao kako je "najgore ako postoji skrivena namjera da se nezavisne vijećnike izbriše s političke scene".
Kajin je ponovio i optužbe da agencije za odnose s javnošću izvlače javni novac gradova i općina u Istri te Istarske županije, "čime održavaju, ne hobotnicu, nego meduzu na vlasti".
Ustvrdio je da PR agencije u Istri godišnje izvuku 10 milijuna kuna javnog novca, a založio se i da se stane na kraj financiranjem lokalnih medija bez čvrstih kriterija.
Kajin smatra i da je izborni sustav u Hrvaskoj loš, da treba vratiti mješoviti izborni sustav, a građane koji ne izlaze na izbore novčano kažnjavati.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook