Predsjednik Mesić je rekao da je danas dogovoreno da se sva otvorena pitanja stave na dnevni red Međudržavnog vijeća koji bi se trebao sastati u listopadu ove godine.
Pročitajte i ovo
Nestabilnosti
Kurti: "Ekspanzionizam Srbije i Rusije je prijetnja Balkanu"
poznat policiji
Užas u Mostaru: Muškarac pucao u partnericu, preminula je u bolnici
U izjavi nakon susreta sa Silajdžićem i hrvatskim članom bosanskohercegovačkog Predsjedništva Željkom Komšićem, Mesić je istaknuo da su Hrvatska i Bosna i Hercegovina prijateljske zemlje koje međutim još imaju nekoliko otvorenih pitanja.
"Našim veleposlanicima prenijet ćemo ono što smo danas dogovorili, a oni će potom naš dogovor prenijeti Vladama. Ne želimo sazvati sjednicu Međudržavnog vijeća ukoliko na njoj nećemo ništa riješiti", kazao je dodavši kako se u to moraju uključiti i Vlade kako bi se onda svako pitanje moglo pojedinačno riješiti.
Na pitanje o kojim se konkretnim otvorenim pitanjima radi, predsjednik Mesić nije htio odgovoriti već je kazao "kako će javnost o tome biti upoznata kada bude sazvana sjednica Međudržavnog vijeća".
Za razliku od Mesića, Silajdžić je konkretno govorio o otvorenim pitanjima. Spomenuo je pitanje imovinskog sporazuma, pitanje granica, luke Ploče, pitanje, kako je kazao, "uzurpacije električne energije koja traje već godinama", te "pitanje 60 tisuća radnika koji su otpušteni između 91. i 95. godine".
"Smatram da mora postojati više dobre volje kako ne bi trebali upotrijebiti druga pravna sredstva. To nikako ne želimo, no budemo li prisiljeni braniti interese naše države na takav način, onda ćemo to morati učiniti", naglasio je Haris Silajdžić.
U slučaju otvorenog pitanja gradnje mosta, Predsjedništvo Bosne i Hercegovine je savim jasno iznijelo svoj stav još na sastanku 3. ožujka 1997. godine, rekao je.
"U ovom slučaju radi se o utvrđivanju granica koje nisu utvrđene. Taj stav nije uzet u obzir i time su zanemareni interesi Bosne i Hercegovine", zaključio je Silajdžić.
"Očigledno je da hrvatska Vlada nema interesa riješiti ova pitanja. Svi mehanizmi odugovlačenja su prisutni i to zasigurno opterećuje naše odnose. Mi sva otvorena pitanja želimo riješiti prije poduzimanja bilo kakvih pravnih mjera pa ćemo se stoga sredinom listopada još jednom sastati kako bi ta pitanja riješili, ako je to ikako moguće, na dobrosusjedski način", naglasio je Silajdžić.
"BiH ima veliki interes da gradi dobre odnose s Hrvatskom ali istodobno i Hrvatska s Bosnom i Hercegovinom, međutim, ne mogu graditi dobrosusjedski odnosi na račun Bosne i Hercegovine", kazao je predjsednik Predsjedništva BiH.
Hrvatski član Predsjedništva BiH Željko Komšić dodao je kako postoji i otvoreno pitanje Sporazuma o dvojnom državljanstvu s Republikom Hrvatskom.
"Osobno smatram kako ne postoji niti jedan razlog za ovoliki broj otvorenih pitanja između naše dvije države. Uostalom, interes je BiH da se sva pitanja riješe na obostrano zadovoljstvo, a ne na način da samo jedna od dvije zemlje bude zadovoljna", kazao je Željko Komšić.