Picula je, na konferenciji za novinare nakon petipolsatne sjednice Glavnog odbora, izvijestio da je Milanović danas ponovio svoj prijedlog i njegovu političku logiku, ističući da takav sustav ne bi bio presedan budući da predsjednike po tome modelu biraju mnoge europske stranke.
Pročitajte i ovo
Ipak ne kreće?
Upitan početak uvođenja vojnog roka
Zbijanje redova
Zorana Milanovića podržala još jedna stranka
- Odlučeno je da taj sustav nećemo uvoditi na predstojećoj konvenciji, ali ćemo mogućnost ostaviti za buduće konvencije i nastavit ćemo razgovore o takvom principu izbora, rekao je Picula.
Izvijestio je da je Glavni odbor danas razmotrio i politički okvir za promjene stranačkog statuta u koji bi se trebali vratiti neki već isprobani organizacijski oblici, poput predsjedništva stranke.
To bi tijelo imalo najviše sedam članova, a preuzelo bi dio sadašnjih ingerencija predsjednika i Glavnog odbora, koji bi, pak, imao više članova i uže ovlasti nego sada.
U stranci još nije odlučeno treba li zadržati sadašnji izvršni odbor ili ponovno osnovati tajništvo SDP-a, rekao je Picula.
Izvijestio je da će nacrt promjena statuta izraditi radna skupina s Ingrid Antičević-Marinović na čelu u kojoj će biti Josip Leko, Antun Vujić, Boris Šprem, Arsen Bauk, Đovani Broz i Slavko Linić.
Glavni odbor danas je osnovao još jednu skupinu koja bi trebala politički analizirati SDP-ove rezultate na parlamentarnim izborima. Članovi te skupine su Mato Arlović, Davorko Vidović, Slavko Linić, Antun Vujić i Dan Špicer.
Picula je objasnio da je Glavni odbor danas razmotrio i prihvatio izvještaj o radu SDP-ova Izbornog stožera, da je ocijenjeno kako se ostvareni rezultat nikako ne može smatrati lošim, ali još treba procijeniti zašto stranka nije ostvarila očekivano i sastavila vladu.
- Nitko nije tražio odgovornost stranačkoga vodstva, otvorili smo raspravu o tehničkim i političkim aspektima izbora, koju ćemo nastaviti na sljedećoj sjednici Glavnog odbora, istaknuo je Picula.