U Sisku se obnavlja tradicija štrikanja. Recesija svašta rađa pa i obnovu ovog lijepog i korisnog običaja. Dvije pravo, jedna krivo. Dalamtinke bi rekle dvi drito, dvi raveno. Bilo kako, štrikanje iako zapušteno u praksi nije u govoru.
Pročitajte i ovo
najvažnji događaji
Pregled tjedna Ivane Petrović: "Pred izbore smo uvedeni na sam rub ustavne krize"
Najvažnija zbivanja
Ivana Petrović donosi pregled ključnih događaja proteklog tjedna
Mi novinari znamo kazati 'zaštrikaj' priču. Kada netko iz straha ili osobnog interesa stavom ili načinom života glavinja na sve strane, znamo reći 'on ti štrika' ili 'on ti štrika malo lijevo, malo desno'. Priča o Imunološkom zavodu stoga bi bila nevjerojatno štrikanje.
Kao i naše društvo - deset krivo, jedna pravo pa sto krivo, jedna pravo i tako redom. Još nikome nije jasno kako tvrtka od strateškog značaja, solventna, likvidna i bez dugova može u stečaj.
Ovo 'strateškog' vam dragi naši znači da u slučaju bilo kakve krizne situacije ne bi imali vlastitih krvnih i drugih pripravaka, već bi ih trebali kupovati vani po enormnim cijenama. Sindikat tvrdi da Zavod ruši HNS, HNS tvrdi da to nije točno.
Zdravku Mustaču, zadnjem šefu savezne ex-yu Udbe sud u Velikoj Gorici odbio je predaju Njemačkoj po europskom uhidbenom nalogu. Štrikanje se još kaže pletenje pa doista ne znamo kako će se ovo klupko komunističkih tajni na kraju rasplesti i tko će koga oplesti.
Tip vijesti koje stižu iz Svete Stolice: Samo infantilne interpretacije kršćanstva
Nepravomoćno Perković ide, Mustač ne ide. I jedan i drugi optuženi su za ubojstvo Stjepana Đurekovića. Perkovića je nepravomoćno otpravilo Vijeće suca Turudića.
Primjenjujući sve što je na snagu stupilo 1.1. Pa jasno kaže ono što mnogima nije jasno - da je europski nalog i naš, a ne neki strani mehanizam te da se Unija bazira na povjerenju zemalja članica, koje podrazumijeva i pravnu, ali i moralnu obvezu. To ponajprije nije jasno Banskim dvorima.
U novinama je Vladin izvor odluku za Perkovića nazvao državnim udarom. Koji je izveden pištoljem na vodu. Analitičari zbog izričaja i metafore kažu da je izvor sam premijer Milanović. On o tome ne kaže ništa. Tko zna, možda je njegov legendarni PR koji bi hitno trebao u školu PR-a...
Suci taj tekst kvalificiraju kao prijetnju i udar na nezavisnost pravoduđa. Sad Sabor umjesto da šuti najavljuje svoje autentično mišljenje o odlukama suda. Koje nije protuustavno, ali ga europska praksa kritizira kao nasljeđe ruskog pravnog poretka. Stoga molimo Sabor: please nemojte.
Ne želimo više slušati Peđu Grbina kako popuje sveučilišnim profesorima, nestručne rasprave zastupnika obojene jeftinom demagogijom. Sposobnost 80 posto ekipe u Saboru i je takva da misli da Venecijanska komisija organizira gondole, a Lisabonski ugovor prodaju porta i bakalara. Neka Vrhovni sud kaže svoje.
NBA zvijezda Dennis Rodman se isplahutava po Sjevernoj Koreji. Sa svojim bivšim suigračima došao je razveseliti mladoga vođu. I dok su se oni nakon tekme vratili doma, Rodman je ostao u Pjongjangu feštati i slaviti. Pa je s više promila alkohola oblatio američkog državljanina osuđenog u Sjevernoj Koreji. Ne bi čudilo da veselog Dennisa kad dođe doma dočeka FBI. U nas druga priča koja ljude uvijek intrigira.
Svećenik i plavuša. Fra Šimu je ljetos dočekala policija jer ga se sumnjiči da je sa zanosnom bankaricom Jasnom Bilonić na svoju ruku prodao crkveno zemljište te da je par u džep stavio gotovo 10 milijuna kuna. Novac je sjeo na fratrov račun.
A gdje je nestao, ne zna se. Da je fra Šime lijepo slušao svoje zavjete - ne bi bio tu gdje je. Ali nije ni to uvijek lako, no, no... Suđenje je počelo. Oboje tvrde: 'nismo krivi'.
Gospođa Ksenija, nezaposlena, tek s pokojom kunom koju zaradi sa strane sve teže gleda na svoj ugovor o kreditu. Nema fratra ni zemljišta ni velike imovine. Pa se ufa u dogovor ministra Linića i bankara. Prema kojem bi u zamjenu za porezne olakšice banke ljudima bez imovine dugove otpisale.
Tko su ti ljudi, odlučile bi banke. Predsjednik se o toj ideji nije očitovao jer je operirao oko. Za tu je stvar iz Münchena doputovao Milomir Ninković, jedan od najglasovitijih plastičnih kirurga u svijetu. Učinio je to, kaže Pantovčak, besplatno.
Ali prašina se, opravdano, digla. Što zbog loše poruke narodu o stručnosti naših medicinara, što zbog navodno besplatne operacije. Sve istražuje Povjerenstvo za sukob interesa.
Radimir Čačić za par mjeseci izlazi iz zatvora. I kako se taj dan primiče, HNS se sve više od njega odmiče. Ushemili su se bez njega i sad ne bi da im poremeti novo stanje stvari i interesa pa mu šalju jasnu poruku da zaboravi čelno mjesto u stranci.
A sam Vrdoljak ne tako davno je Čačiću izgovarao javne panegirike, sad i njega brine što se Čačić vikendom sastaje s dijelom članstva. Tako vam je to u našem klubu balkanskog klijentelizma. Meritokracija i otmjenost ne stanuju u nas u niti jednoj sferi ili razini. A kad opali toplo i južno vrijeme kao ovih dana, kvare nam se čak i pršuti.
Pršuti ujedno postaju novi predmet hrvatsko- slovenskih nesporazuma. I to istarski. Jer su zaštićeni kao proizvod hrvatskog dijela Istre, a slovenski kao samo Istre.
Ma gdje je više kraj toj karikaturalnoj politici svake vrste. Ostaje nam samo nasmijati se. U tjednu koji je za nama slavio se dan smijeha, ZR a smijeh je lijek.