"Ja sam zadovoljna tim izvješćem", kazala je Vesna Pusić hrvatskim medijima u Sarajevu gdje je sudjelovala na regionalnoj donatorskoj konferenciji o povratku izbjeglica na kojoj je sudjelovao i povjerenik EU-a za proširenje Štefan Fuele.
On je u Sarajevu izjavio kako je dojam Europske komisije da je Hrvatska na dobrom putu i kako se nada da će do sredine naredne godine Zagreb ispuniti sve preuzete obveze. "Mislim da je ovo izvješće pozitivno i da je Hrvatska usklađena s pravom stečevinom EU-a", kazala je Pusić.
Pročitajte i ovo
ZIMSKE IGRE 2024
FOTO Glavni grad Bosne i Hercegovine osvanuo pod snijegom
Ispunjeni svi kriteriji
Izvještaj za Hrvatsku bit će pozitivan
>> Pusić: Ne očekujem negativne ocjene u Izvješću
Istaknula je ipak kako su primjedbe navedene u izvješću važne te kako će se i osobno zalagati da se na sličan način radi i nakon ulaska Hrvatske u EU jer se time kontrolira napredovanje ka ciljevima koje si država sama zada. "Svi ovi ciljevi su de facto ciljevi koje smo si mi i sami zadali, koje smatramo važnima i koje želimo realizirati", kazala je Pusić.
O najvažnijim primjedbama iznesenima u izvješću, ocijenila je Pusić, valja ili razgovarati s Europskom komisijom ili pak poduzeti konkretne akcije. Ostale primjedbe, njih tridesetak, drži ministrica vanjskih poslova, uglavnom su tehničke naravi no i one su za Hrvatsku korisne poput onih o sporom prevođenju pravne stečevine EU na hrvatski jezik.
Pojasnila je kako su neki koraci već poduzeti s obzirom da je izvješće temeljeno na stanju kakvo je bilo koncem veljače i početkom ožujka. "Za neke stvari koje se ovdje (u izvješću) spominju su već pronađena i poduzeta rješenja i planiramo napraviti listu tih stvari i u lipnju odgovoriti na jedno po jedno", kazala je Pusić.
EK je u izvješću o monitoringu navela da su "pripreme Hrvatske za članstvo u EU-u na pravom putu", ali je identificirala "ograničen broj pitanja u kojima su potrebni daljnji napori".
EK, među ostalim, izražava zabrinutost zbog prvih koraka nove vlade u vezi s pravilima o sukobu interesa, posebice u pogledu nadzornih i upravnih odbora javnih poduzeća, kaže da Hrvatska treba hitno pristupiti potpisivanju ugovora o privatizaciji Brodosplita i naći rješenje za 3. maj i Brodotrogir, naglašava da pitanje nekažnjivosti za ratne zločine ostaje velikih izazov u Hrvatskoj, te da je potrebno osigurati depolitizaciju i profesionalizam policije. (Hina)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.