Stigla je zima, južina koja je derala danima remetila je san, ekscitirala psihu i mutila pamet. Nisu zaludu stari Dubrovčani postavili pravilo da se za južine ne mogu donositi odluke važne za život Republike. Istaknuli su oni još jedno koje glasi - obliti privatorum, publica curate. Zaboraviti privatno, služiti javnom.
Pročitajte i ovo
najvažnji događaji
Pregled tjedna Ivane Petrović: "Pred izbore smo uvedeni na sam rub ustavne krize"
Najvažnija zbivanja
Ivana Petrović donosi pregled ključnih događaja proteklog tjedna
Ali to drevno pravilo s kneževa dvora - nikako da u nas zaživi. A i željno čekana bistrina zime, tek je razbistrila zrak, ali ne i pamet. Policija je neki dan upala u HBOR. Poznato je da je Linićev pomoćnik Šegon dijelom novca dobivenog kreditom HBOR-a zatvorio komercijalni kredit u jednoj banci. Što je protuzakonito, a i vezuje ga se uz još štošta. Linić je potvrdio da je policija u HBOR ušla zbog Šegona, ali svejedno ne da on njega.
On mu je glavni za predstečajne nagodbe, sivu zonu hrvatskog zakonodavstva koje su lov u mutnom po dvostrukim kriterijima. Kad se sve zbroji, istraživati Šegona kroz Povjerenstvo za sukob interesa potpuno je besmisleno, a premijer nikako da kaže da je Linić u krivu i da Šegon mora otići.
A vukovarski gradonačelnik je pred Povjerenstvom izveo mini igrokaz. Plačljivim glasom i s crnim naočalama - moleći da ga ostave u Nadzornom odboru Borova još 90 dana. I ostavit će ga. Iako za to ne postoji nijedan razlog koji je jači od zakona.
Uporno hoćemo biti europska crna ovca
U hrvatskom ugovoru o pristupanju stoji da političari ne smiju u nadzorne odbore. A Sabu je imenovala Vlada, koja se na ugovor o pristupanju mnogo ne obazire. Što se vidjelo i u višemjesečnom potpuno pogrešnom tumačenju europskog uhidbenog naloga, osobito u dijelu zastare. Vrhovni sud je demantirao, vrlo temeljito, stavku po stavku sve što su i premijer i Grbin govorili mjesecima. Apriori odbijajući svaku javnu kritiku ili protuargument.
Iz obrazloženja Vrhovnog suda razvidno je i to da bi promjena Ustava kao vrhovnog akta blokirala, a ne olakšala izvršenje naloga. Plus što je skidanje zastare za ubojstva kroz Ustav, a ne kroz zakon - anticivilizacijski čin. Simbol država slabe vladavine prava. Josip Perković predan je njemačkom pravosuđu. Nakon duge šutnje o tome je nešto kazao i Tomislav Karamarko.
Premijer je šefa oporbe u Saboru, bez da imenuje očito obrisao Mesićem, Perkovićem, Manolićem - točnije golim činjenicama i tu nije fulao. Aludirajući da prije svih treba lustrirati HDZ. Na dan, kakve li simbolike, Perkovićeva odlaska u Njemačku Karamarko je smijenio Davora Stiera - po ničemu opterećenog sjenom iz Milanovićeva govora i jednog od rijetkih HDZ-ovih vizionara politike, koji promišlja budućnost europske Hrvatske i u skladu s tim se ponaša. Kao i Picula u SDP-u.
Njihov zajednički nastup u Americi oduševio je sve osim stranačkih provincijalaca u zemlji pretpolitičkog vremena. To što Stier više nije međunarodni tajnik stranke i nije takav bed. Bed je što ga šef očito ne želi staviti dovoljno visoko na listu za europske izbore. Već će staviti Marijanu Petir iz HSS-a.To je za ne povjerovatI. Vidjet ćemo kako će na ponižavanje njima važnog policy makera za regiju reagiratI europski pučani. Najgora vrsta korupcije je strah od tuđe pameti. Jer se onda loši međusobno štite.
Standard and Poor's je Hrvatskoj snizio kreditni rejting kazavši pritom da Vlada vodi samodopadnu politiku. Takav govor je vrlo neuobičajen za kreditnu agenciju. Samodopadnu politiku stoga možda treba razumjeti kao i nastavak nedavne oštre kritike koju su Vladi kroz ugledni Economist uputili čak i Englezići.
Economist je inače duboko grlo kraljevskog Instituta za međunarodne odnose pa je taj tekst valjalo shvatiti ozbiljno. U Ukrajini sukobi oporbe i policije najgori od uspostave neovisnosti. I Unija i Amerika reagiraju tek na verbalnoj razini, a tako će i ostati. Nema mnogo pomoći za tu duboko podijeljenu zemlju, čiji je geopolitički položaj njezina najveća tragedija. Kako kroz povijest, tako i danas.
Požeški kraj hrvatski je rekorder u trošenju antidepresiva koji se u nas inače gutaju kao bomboni. Možda će taj trend pasti sa stupanjem na snagu odluke o smanjenju kredita u švicarcima koja je razveselila mnoge.
Pet Zadranki davno je našlo svoj lijek protiv depresije. On se zove srijeda. Dan u kojem se redovito druže već pune 42 godine. Recept naših sridašica pali pa ga treba preuzeti. A i uz njega se malo zagrliti. Obilježili smo dan zagrljaja. Taj topao čin koji dajemo jedni drugima i u prigodama radosti i u prigodama tuge uvijek je čin ljubavi. Prožima i smiruje. Pa zagrlite se dragi naši i ove večeri.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook