'Pozivnica za NATO je već gotova stvar...i nema opasnosti da zbog jedne od članica Hrvatska bude zaustavljena', kazao je izvor u Ministarstvu obrane uoči sastanka ministara vanjskih poslova i obrane država potpisnica Američko-jadranske povelje (Hrvatska, Albanija, Makedonija i SAD) te triju baltičkih zemalja, Estonije, Litve, Latvije, pod nazivom Adriatic-Baltic-Atlantic (ABA).
Pročitajte i ovo
Sastali se u Saboru
Sastali se čelnici romske manjine: Sukobljene strane traže način za daljnju suradnju
kako će preživjeti?
Poljoprivrednici na sastanku s ministricom strahuju od zime: "Većina već sad ne može pokriti niti 70 posto troškova"
Sastanak će se ovaj vikend održati u Splitu. Hrvatsku će na tom skupu predstavljati ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar-Kitarović te ministar obrane Berislav Rončević.
'Uvijek nam je potvrđivano da će se zemlje individualno
procjenjivati', dodao je isti izvor koji je istaknuo kako se Hrvatska 'generalno zalaže za ulazak svih triju zemalja u NATO'.
'Smatramo da bi to zaista doprinijelo stabilnosti naše regije', rekao je.
Izvor u MVPEI-u je podsjetio na zaključke summita u Rigi u kojima se, glede daljnjeg proširivanja NATO-a govori o 'ulasku jedne ili više zemalja', te da 'ne bi bio presedan da uđe samo jedna zemlja', kao što je to bio slučaj sa Španjolskom.
Opovrgli su, međutim, neke medijske napise da su Makedonija i Albanija nezadovoljne jer 'Hrvatska pokazuje sve manje entuzijazma za polugodišnje konferencije zemalja Jadranske povelje'.
'Hrvatska jest u više navrata dobila vrlo snažne signale za ulazak u NATO, ali ustrajno podržava svaki format zajedničke suradnje. Ta je suradnja s Makedonijom i Albanijom već tradicionalna, a istovremeno jača suradnja s baltičkim zemljama, posebice s Latvijom s kojom sudjelujemo u operaciji obuke afganistanske vojske u Chaghcharanu', objasnili su izvori.
Inače, Parlamentarni odbor skupštine za obranu i sigurnost NATO-a u nedjelju je u Reykjaviku usvojio prijedlog rezolucije kojom se pozivaju članice Saveza da na summitu u Bukureštu upute pozivnicu svim trima zemljama - Hrvatskoj, Makedoniji i Albaniji.
Sastanak u Splitu, na kojem će uz spomenute zemlje sudjelovati i BiH, Srbija i Crna Gora, obuhvaćene programom Partnerstvo za mir, bit će prilika za razmjenu iskustava u pripremama za prijem u NATO uoči bukureštanskog sastanka na vrhu.
SAD će, kao zemlju koja je zaslužna za nastanak Jadranske povelje, predstavljati zamjenica pomoćnice državne tajnice Rosemary DiCarlo.
Saatanku ABA-e u Splitu prethodili su sastanci u travnju 2006. na Brijunima i veljači 2007. u Talinu.
Što se tiče potpore javnosti ulasku Hrvatske u NATO, ona nije tako očita kao u Makedoniji i Albaniji ali je vidljiv 'trend rasta
potpore'. Prema zadnjim istraživanjima ta se potpora kreće na oko 50 posto.