Slika nije dostupna
Slika nije dostupna

Hrvatski nadbiskupi na Božić su predvodili misna slavlja diljem zemlje.


Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić rekao je u božićnoj propovijedi u Zagrebačkoj katedrali da nas je Božićem Bog poučio da ima smisla započeti iznova bez obzira kakvogod stanje pogodilo nekog čovjeka, društvo ili zajednicu, ustvrdivši da se baš o Božiću, jasnije može vidjeti tko je original, a tko imitacija.

Vezani članci Papa (Foto: AFP) Papa: Spolno zlostavljanje je poput poganskih žrtvovanja, ne smije se više prikrivati Papa Franjo na konferenciji (Foto: AFP) "Zbog skrivanja svećeničke pedofilije Katolička crkva je postala samoj sebi najgori neprijatelj"

"Kakogod tko nisko pao, i onda kad mu život izgleda kao zazidana samica – ima smisla napraviti rez i krenuti ispočetka", kazao je kardinal na Božić koji se slavi u Godini milosrđa.

Današnji biblijski izvještaji, prema njegovim riječima, ne samo da pomažu ispravno doživjeti okolnosti Isusova rođenja, nego vjernicima pomažu da lakše spoznaju svoju suvremenost.

Bozanić je poručio da su se novorođenomu Mesiji mogli pokloniti samo oni ljudi koji ništa nisu izigravali i koji su bili svoji, dok su na drugoj strani bili progonitelji Svete obitelji, a poput njih su, kazao je, bili i Isusovi progonitelji tijekom njegove muke.

Oni su zapravo bili zastrašeni, nesretni ljudi, pod utjecajem Zloga, čiji je obrambeni mehanizam na strah bila umišljenost, oponašanje tobože velike i čestite elite svjetovnih i vjerskih vlasti, a oponašanjem su, rekao je Bozanić, skrivali količinu svoje ugroženosti.

„I, evo, baš se o Božiću, kad je i nama zasjalo svjetlo istinsko koje prosvjetljuje svakog čovjeka, jasnije može vidjeti tko je original, a tko imitacija. Tako, primjerice, potrošački mentalitet oponaša Božić, šireći valove takozvane pozitivne energije i na umjetan način podiže veselje, a sve to zapravo ne dovodi ljude do Isusa nego do povećanja nečijega profita“, istaknuo je kardinal.

Raste broj siromašnih, gasi se proizvodnja, izumire selo

Poručio je da kao vjernici u hrvatskom društvu, obasjani svjetlom novorođenoga Djeteta Božjega, možemo vidjeti da je i u pozadini tolikih egzistencijalnih poteškoća koje muče naše ljude, i drugih problema u koje smo gurnuti, sindrom oponašanja određenih struktura.

„Nije li to što u našem društvu raste broj siromašnih građana, što se gasi proizvodnja, što izumire selo, što sve više obitelji kuca na vrata naših Caritasa – pokazatelj da se gospodarska i socijalna strategija više oponašaju nego što se žive“, upitao je Bozanić.

Nije li mirenje s činjenicom da toliki ne mogu naći posao u vlastitoj Domovini tek oponašanje brige za hrvatsku budućnost, a manje stvarna zauzetost, također je dodao kardinal.

Upitao je i nije li to što uz toliko napora kršćanske vrjednote ulaze u obrazovne sustave pri čemu roditeljski glas mjerodavnima tako malo znači pokazatelj oponašanja modela odgoja kao zajedničkoga pothvata škole i roditelja, a manje da se on doista živi.

Zaključio je kako Svjetlo Božića otkriva previše imitacija u društvenim odnosima, prisutnima i na međunarodnoj razini, kojima cilj nije opće, nego partikularno dobro, dobro manjine, na štetu većine. Napast oponašanja, skrivanja, bijeg od autentičnosti posljedica je straha kojega može suzbiti samo Bog, Milosrdni Otac koji svojoj djeci govori: Ne bojte se!, rekao je Bozanić.

Nadbskup Barišić o ideološkim podjelama u Hrvatskom društvu: Braća ste!

Nadbiskup Splitsko-makarski mons. Marin Barišić u propovijedi na Božićnoj misi u katedrali Sv. Duje u petak je pozvao na prevladavanje ideoloških i stranačkih podjela u hrvatskom društvu.

"I svima nama u hrvatskom društvu, našim podjelama ideološkim i stranačkim, kao i našim svakodnevnim odnosima u obitelji ili na radnom mjestu, Betlehemsko Dijete progovara: 'Braća ste!
Podržite jedni druge, surađujte i zauzmite se za opće dobro", istaknuo je nadbiskup Barišić u božićnoj propovijedi.

Osvrnuo se na izbjegličke poteškoće i ograđivanje žicom od nevolja prognanih.
"Betlehemsko Dijete, koje prepoznaje sebe u svim prognanima i iskustvo svoga bijega pred Herodom u Egipat, svima onima koji se pokušavaju žicom ograditi od nevolja prognanih i izbjeglih, iz betlehemske štale upućuje svoju božićnu poruku: Braća su vam! Ako doista želite slaviti moj i vaš Božić znajte - što njima činite, meni činite", rekao je nadbiskup Barišić.
Poručio je kako se na današnji dan želi uputiti i posvjedočiti istina o Bogu i istina o Božiću svima onima koji su progonjeni, iznani iz svoje sredine, zbog svoje vjere ili nacije.

Nadbisup Barišić je u propovijedi upitao kako slavimo i čiji je Božić slavimo: "Božji ili naš; ili Božji i naš?" te se pritom zauzeo da osobno, obiteljski i društveno slavimo "Božji i naš Božić."
"Kad kažemo 'naš Božić' mislimo, prije svega, na razinu Božića ukrasa, nakita, kupovine, stvari, tj. kulturološki i tradicionlani Božić gdje se stvarni sadržaj i razlog Božića udaljuje od vrata istine Božića. To je Božić tzv. kršćanske civilizacije u kojoj nije bitna religija i vjera," kazao je nadbisku Barišić.

Po njegovim riječima svojevrsni 'naš' Božić može imati i neku religioznost, ali "koja Božić vidi kao jedan problem kojega mi sami možemo srediti i riješiti, kontrolirati i njime dominirati."
"Na taj način Bog nam postaje jedan među tolikim današnjim idolima i božanstvima koje podređujemo svojim interesima putem moći, sile, nasilja, profita. Nikakvo čudo da smo toliko sebični i individualisti u ovom našem društvu podijeljeni i usitnjeni poput pijeska, pržine u vreći," smatra nadbiskup Barišić te upozova da tako udomljenog "svog Boga" prilagođavamo željama i interesima, a često takav "naš Bog" može postati, kako je rekao, opasni pokrovitelj svetih ratova i ideoloških sukoba.

Svima je nakraju poželio sretan i blagoslovljen istinski i pravi Božić.
"Čestitam Vam sretan i blagoslovljen Božić, vama, vašoj obitelji, prijateljima i svima, svima - nitko isključen," rekao je nadbisup Barišić na kraju božićne mise u katedrali Sv Duje.

Zadar: Nadbiskup Puljić pozvao na milosrđe

Na svečanom božićnom misnom slavlju u petak u Katedrali sv. Stošije u Zadru, zadarski nadbiskup i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije Želimir Puljić pozvao je na milosrđe na zemlji opterećenoj nepravdama, grijehom i ratovima - kao i u doba kad se Isus rodio.

"Pred nama je jubilarna Godina milosrđa u kojoj imamo častan zadatak i obvezu pronositi svijetom vjeru koju je Isus svojim rođenjem zapalio u srcima ljudi. Jer, njegov dolazak među nas najsvjetliji je događaj ljudske povijest. Tada su na zemlju, koja je opterećena nepravdama, grijehom, sukobima i ratovima, sišli ljubav, istina, pravednost i svetost", naglasio je u božićnoj poruci nadbiskup Puljić.

Podsjetio je da je i papa Franjo pozvao na duhovna i tjelesna milosrđa u nadolazećoj godini.

"On poziva da se približimo onima na rubu, na periferiji, i pružimo im svoje prijateljstvo, toplinu i potporu. Dapače, on moli neka njihov plač postane našim vapajem kako bismo noseći im utjehu i solidarnost porušili ove barijere ravnodušnosti, licemjerja i egoizma koji vladaju svijetom. Neka naš hod kroz ovo milosno razdoblje Godine milosrđa bude praćen osobitim djelima milosrđa kako bismo zaslužili njegovu milost i njegovo oproštenje", rekao je nadbiskup Puljić.

Hranić: Velik je i moćan onaj tko zna biti malen, skroman i ponizan

Đakovačko-osječki nadbiskup mons. Đuro Hranić u đakovačkoj katedrali predvodio je središnje božićno misno slavlje te u poruci na Božić istaknuo da je velik i moćan onaj tko zna biti malen, skroman i ponizan.

Poruku koju je uputio vjernicima utemeljio je na Djetetu u betlehemskoj štalici, simbolici i skromnosti u kojoj se Isus rodio, nasuprot ljudskom poimanju bogatstva, materijalnih dobara.

"Siromašan nas uči da se sreća ne krije u visokom životnom standardu, niti se nalazi u izobilju materijalnih dobara. Ponizuje se i spušta na našu zemnu razinu i kako bismo mu se lakše približili, Pokazuje nam da je istinski velik i moćan onaj tko zna biti malen, skroman i ponizan, poručio je vjernicima za ovaj Božić mons. Hranić.

Dodao je kako postati kršćaninom znači dopustiti Bogu da nas izvede iz onoga što je pomodno, u modi, popularno, privlačno, što imponira našim ljudskim mjerilima, a što nas odvlači od pravih vrijednosti..

Đakovačko-osječki nadbiskup osvrnuo se na korupciju, nazvavši je "gnojnom ranom za čovjeka i društvo". Poručio je kako glad za novcem, kapitalom i vlašću rađaju ratovima i korupcijom.

"Hrvatska je izašla iz rata, ali se suočava s korupcijom, kao svojom gnojnom ranom, koja vapi u nebo jer potkopava temelje osobnog i društvenog života. Svojom ohološću uništava najranjivije slojeve i sve nas građane uvodi u razne okove ropstva", rekao je Hranić.

Riječki nadbiskup Ivan Devčić naglasio važnost milosrđa

Riječki nadbiskup Ivan Devčić u svojoj je propovijedi na božićnoj misi u riječkoj katedrali Svetoga Vida naglasio važnost milosrđa u životima ljudi te poručio kako "samo naša ljubav, naše milosrđe, od kojega i sami živimo može vratiti prvotni božanski sjaj licima naše braće, onih s kojima svakodnevno živimo i radimo, a posebno siromašnih i nemoćnih".

"U tom smislu poželimo jedni drugima da Kristovo lice, to lice Božjeg milosrđa, iz dana u dan prepoznajemo u svakom čovjeku, i da svakim svojim milosrđem ozarimo lice kako bi opet zasjalo osmjehom nade i radosti", rekao je nadbiskup.

Istinska bit Božića, kazao je, Božje je milosrđe, jer nebeskog Oca nije osuda, iako je zaslužujemo, motivirala da pošalje svog Sina na svijet, nego spasenje po njegovoj milosrdnoj ljubavi.
To se odnosi na milosrđe, ne samo prema grešnom čovjeku, nego i prema svim stvorenjima koja su također ranjena našim grijehom, naveo je nadbiskup Devčić.

Podsjetivši da je papa Franjo proglasio Godinu milosrđa, koja je počela početkom prosinca, napomenuo je da su vjernici dužni čitati i razmatrati Isusovu riječ o milosrđu te tako upoznati ono što je Isus o milosrđu naučavao.

Nadbiskup u miru Marin Srakić predvodio misno slavlje u osječkoj konkatedrali

Svečano misno slavlje, na svetkovinu rođenja Gospodnjega – Božić, u osječkoj konkatedrali predvodio je đakovačko-osječki nadbiskup u miru, mons. Marin Srakić, koji je poručio kako je "svaki Božić, uvijek novi Božji izazov, izazov svakom novom vremenu i svakom pojedinom čovjeku da postigne stvarnost sjedinjenja sa Bogom, našim stvoriteljem".

Govoreći o postojanju Boga i stalnoj ljudskoj želji da ga vidi i nađe dokaze da On doista postoji, nadbiskup Srakić je ustvrdio da mnogi upravo tu činjenicu da je nešto oku nevidljivo i rukama neopipljivo koriste kao ispriku, alibi, objašnjenje za to da se odmaknu od kršćanstva, da se prikazuju nevjernicima i onima koji ne vjeruju u Boga. Potom je citirao pjesmu 'Ljudsko srce' Petra Preradovića: "Ljudskom srcu uvijek nešto treba, zadovoljno nikad posve nije, čim željenog cilja se dovreba, opet iz njeg sto mu želja klije".

"Svaki čovjek, posebice kada je u nevolji, traži Boga, njegovu prisutnost i njegovu pomoć. I ako ona ne dođe istoga trena, onda olako zaključe da nema Boga. A Bog je sastavnica čovjekova života, Bog je u svakome čovjeku, On stanuje u nama ljudima. I to je poziv da budemo odgovorni, to je naša trajna odgovornost“, poručio je nadbiskup Srakić.

Prisjetio se svog odlaska u jednu misiju u Njemačkoj, prije petnaestak godina, gdje je bio pozvan na krizmu mladih, a dan ranije je trebao krstiti jednoga mladića, koji se htio oženiti u crkvi.

"Kako to da nisi kršten?", upitao sam ga, a on mi je odgovorio da mu je otac bio činovnik u tadašnjoj miliciji i nije htio krstiti svoju djecu.
"Zatim mi je mladić rekao: 'I vjerujte mi, ne želim se krstiti samo da bih se oženio u crkvi. Nego sam shvatio da je naš otac svojim činom učinio nasilje nad nama. I želim to ispraviti'. Na to sam mu odgovorio da Bog uvijek, kad-tad, nađe načina da se ukaže, da se pokaže. I to je upravo učinio i u njegovom slučaju. Pozvavši tog mladića k sebi, prigrlivši ga kao svoje dijete, poslao je poruku njegovom ocu", ispričao je Srakić ponovivši da Bog živi u svakome od nas.

Izrazio je čuđenje kako mnogi ljudi, iako su visokoobrazovani i dalje lutaju tražeći Boga.

"Iako su stekli tolika znanja, da mogu čak i svemir istraživati, kako je onda moguće da u prirodi i oko sebe ne vide sve te ljepote koje je stvorio Bog?“, upitao se Srakić.

Istaknuvši kako je svaka je božićna misa puna poruka i pouka, Srakić je pred vjernicima zaključio da onaj koji slavi Kristovo rođenje osuđuje ratove, nasilje i abortus, jer slaviti Božić znači biti na strani Boga, čovjeka i života.(Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook