Nakon što je u vodi otkrivena opasna bakterija legionele razmatralo se zatvaranje dvorane. Na teren su izašli stručnjaci iz Službe ze epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije.
Zbog istog razloga Žatika je bila zatvorena i prije tri godine. Ipak, košarkaška utakmica između Hrvatske i Italije zakazana za večeras, odigrat će se.
Inače, ova bolest je najčešća na Mediteranu, a većina slučajeva pojavljuje se u kolovozu i rujnu i tri je puta češća kod muškaraca nego u žena. Prvi simptom je vrlo visoka temperatura, često iznad 41 stupnja praćena treskavicom, a slijede i glavobolja, bolovi u mišićima, mučnina.
Legionela pneumofila je zapravo bakterija koja se ponaša kao virus i uzrokuje tešku upalu pluća, tzv. legionarsku bolest. Osim pluća može zahvatiti jetru i ostale organe, a ako nastanu infekcije može biti smrtonosna. Legionela uvijek prelazi sa nežive sredine na čovjeka, i po tome je posebna. Ugroženiji su oni sa smanjenim imunitetom, šećerni, bubrežni bolesnici, alkoholičari; pogotovo pušači.