Je li mještane bilo strah graditi? "Nije, morao sam djeci osigurati gdje će spavati", kaže Stipan Plazibat, građevinar, koji je sam podigao kuću. "Za 300 kvadrata oko 170 tisuća kuna. Nikako, jedino da mi država da, ili da uđem u banku i uzmem", kaže Plazibat.
Pročitajte i ovo
Generacije su ovo čekale
Arheološka senzacija nadomak Splita: Budućnost nalazišta je neizvjesna, privatni investitor ima svoje želje
Prva faza
Počelo je: Ruši se 30-ak bespravnih objekata u Istri i na Braču
>> Vlada omogućila trgovanje stanovima bez uporabne dozvole
Teško je suosjećati nekako ovdje među trokatnicama, no svi kažu pošteno su stekli, radili u inozemstvu. Ovdje netko ima sedmero djece pa je digao i čitavu zgradu. Djeca legaliziraju.
"Mene bi legalizacija došla 100 tisuća eura. To je previše, nemamo", jednostavno odgovara Miro Grubišić. Njegov susjed povratnik iz inozemstva u kući drži i apartmane. On je već pokrenuo legalizaciju. Na kredit. "Počeo sam plaćati lani, a još imam 6 godina", ističe Mirko Ljubičić.
Sami su platili struju, vodu i telefon. No, ljute se što toliko plaćaju. Jer kažu, svu infrastrukturu već su sami platili. "Struju vodu telefon, sve. Država i općina ni kune. Ja računam oko 17 tisuća eura", kaže Plazibat.
Što su platili u legalizaciji? Ministar graditeljstva recimo ističe kako će im legalizacija omogućiti lakšu kupovinu i prodaju nekretnina. "Kad je upisan u zemljišnik svakako će moći lakše prodati", rekao je ministar Vrdoljak. I mještani i lokalne vlasti tvrde htjeli smo dozvole. Tvrde problem je bio nedostatak planova. I danas je isto.
"Kad god smo tražili planove u gradu kažu da nema para za to. Korupcija uživa u neurednom zemljišniku", kaže Sandra Parlov, predsjednica MO Stobreč. Možda će se legalizacijom srezati korupcija koja izgleda jako voli nered u zemljišnim knjigama.