Na parlamentarnim izborima koji će se održati u nedjelju 11. rujna birači će na biračkom listiću osim liste moći zaokružiti i jedno ime koje smatraju najboljim izborom. Preferencijalno glasovanje uvedeno je na prošlim parlamentarnim izborima.
Pročitajte i ovo
Uoči 2025.
Slijedi izazovna godina, evo kakva su predviđanja za Hrvatsku
Stigma je veliki problem
U susjedstvu se pojavila bolest za koju se vjerovalo da je iskorijenjena: "15 minuta kontakta je dovoljno za zarazu"
Na biračkim mjestima i ove će nas godine dočekati poveći listići, a mnogi će se zapitati kako pravilno glasovati. Evo objašnjenja.
Naš listić podijelili smo na četiti zamišljene liste imena 'A', 'B' 'C' i 'D'.
Opcije u kojima će vaš listić biti važeći su sljedeće:
Opcija jedan: Zaokruživanjem neke od lista, primjerice liste B i jednog kandidata s te iste liste birali ste listu i kandidata kojeg želite i to je siguran glas.
Opcija dva: Možete zaokružiti samo jednog kandidata s bilo koje od ponuđenih lista i tako dati glas njemu i listi.
Opcija tri: Ukoliko želite, možete glasovati za čitavu listu i zaokružiti primjerice listu D i tako glas dati opciji za koju vjerujete da je u redu.
Opcija četiri: Zaokruživanjem primjerice jednog od kandidata na listi A, zaokruživanjem liste B i zaokruživanjem kandidata na listi C vaš glas otići će listi koju ste zaokružili dok kandidati koje ste zaokružili neće dobiti vaš glas.
Opcija pet: Ukoliko na nekoj od lista, primjerice listi A zaokružite više kandidata, vaš glas odlazi čitavoj listi odnosno političkoj opciji pod kojom se nalaze ti kandidati.
A redovita pojava na izborima su nevažeći glasački listići. Ovo su neke od situacija u kojima će se proglasiti upravo takvima.
Opcija jedan: Ukoliko zaokružite po jednog ili više kandidata na različitim listama, primjerice jednog kandidata na listi C i jednog kandidata na listi D, vaš listić je nevažeći.
Opcija dva: Listić je nevažeći i ako zaokružite dvije liste.
Opcija tri: Vaš listić će, naravno, biti nevažeći ukoliko ne zaokružite niti jednog kandidata ili listu.