Proizvođači su jedva dočekali da se njihovi proizvodi zaštite. Među sedam zaštićenih proizvoda već su istarski, krčki i drniški pršut, Varaždinsko zelje, poljički soparnik, meso zagorskog purana, te lički krumpir.
Pročitajte i ovo
KAKO GA ZAŠTITITI?
Nestabilno vrijeme prijeti jednoj od slavonskih delicija: "Proizvodnja je postala znanost"
NEKE SU I BACILI
Klimatske promjene donijele glavobolju proizvođačima tražene hrvatske delicije, spas donosi tek prva prava bura
Drniškim pršutom osladila se i engleska kraljica Elizabeta 1952. na inauguraciji, pa opet pedeset godina poslije. 'Možda je veže mladost, a može biti i niz drugih razloga', kaže Davor Gaurina iz Gradskog muzeja Drniš.
Pršuta je u Bijeloj kući narezao i George Bush. Iz pršutane u Pakovom selu, jedva se čekali da se zaštiti. Kraljica ili američki predsjednik imali su veliku sreću da im netko ne podvali lažnu robu. 'Prije je to bila zaštita trgovačkih maraka. Ništa. Nije bilo ni sankcija ni temeljitih ispitivanja', kaže predsjednik Udruge drniških pršutara Zvonimir Marin.
Novim zakonom prilagođenim uniji, mogu odahnuti u dubokim podrumima. 'Neće se moći druga roba deklarirati kao drniški pršut. Zadovoljni smo što smo došli do te zaštite', kaže Niko Rakić, vlasnik pršutane.
Uz pršut uvijek ide sir, isto zaštićen i nadaleko poznati Paški. A među sedam veličanstvenih ulazi i delicija iz Poljica - poljički soparnik. Nekada brza hrana za siromašne zemljoradnike, danas luksuzno zaštićeno jelo koje ne možete naći svugdje. 'Nismo imali druge hrane, to nam je bilo glavno jelo', kaže Ljubica Siničić.
Kvaliteta sedam naših delicija nikad nije bila upitna, a mnogi su pokušavali napraviti slično. Zaštićena markicom europske unije, ostat će samo naša, hrvatska, netaknuta.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.