Novi zakonom se predviđa depolitizacija Povjerenstva za sukob interesa, ali i oštrije sankcije za dužnosnike u kojih se utvrdi sukob interesa. Protiv takvih dužnosnika ubuduće bi se mogao podnijeti prijedlog za razrješenje, a moglo bi ih se pozvati na podnošenje ostavke.
Pročitajte i ovo
Razmislite ponovo
Ovo u Njemačkoj ne smijete raditi nedjeljom: Kazna je i do 10.000 eura
beskorisni prijedlozi
Probijeni svi rokovi: I dalje nema zakona o Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa
>> Odbor podupro zakon 'ili politika ili biznis'
Na novi zakon posebno se oštro obrušio SDP-ov zastupnik Nenad Stazić, tvrdeći kako je riječ o pokušaju vladajućih da kontroliraju oporbu. 'Riječ je o neustavnom aktu kojim se otvara mogućnost da Povjerenstvo za sukob interesa bira kvalificirana, to jest natpolovična većina u Saboru, a glavna bi mu nakana bila nadziranje oporbe', smatra Stazić.
'Ovakoga kvazitijela ne bi se posramio ni kralj Aleksandar', istaknuo je Stazić i pozvao vladu da sastavi sasvim novi zakonski tekst. 'Predloženi je toliko loš i krivo koncipiran da ga se ne može popraviti', oštar je bio Stazić.
'Po ovako predloženom zakonu povjerenstvo bi trebalo biti i SIS i Udba, državni odvjetnik, sud partie i inkvizicija', komentirao je ovaj prijedlog IDS-ovac Damir Kajin. Upozorio je da se ni tim zakonom ne rješavaju neki ključni problemi hrvatskoga društva, poput davanja povlaštenog statusa nekim tvrtkama te nedodirljivost hrvatskih tajkuna i nekih medija.
Oporbeni zastupnici su predložili da se članove povjerenstva bira dvotrećinskom umjesto natpolovičnom većinom u Hrvatskome saboru. (Hina)