Riječ je o Tomislavu Madiju (47), Mariju Juriću (34), Zorana Poštiću (34), Davoru Laziću (34) i Miji Starčeviću (51). Suđenju pred Sudskim vijećem Županijskog suda pod predsjedanjem suca Ante Zeljka, nazočna su sva petorica optuženika koji su od uhićenja u pritvoru osječkog zatvora.
Pročitajte i ovo
nepravomoćna presuda
Nožem brutalno ubio ženu (38) dok su joj djeca bila u kući: Vukovarac osuđen na 35 godina zatvora
Posmrtni ostaci sedam osoba
Posebno bolan trenutak bio je identificiranje oca i dva sina: "Zajedno su odvedeni i ubijeni"
Majka ubijenog Radomira Olujića, Stojanka, navela je za Radomira kako je bio dobre naravi, ali da se jako bojao zbog srpskog podrijetla.Također je navela kako su u dvorište njezina sina tijekom Domovinskog rata dva puta bacane eksplozivne naprave, a jedanput je nepoznata osoba razbila i prozor na kući u kojoj su živjeli ona i suprug.
'Moj suprug govorio je sinu da bježi s obitelji, ali je snaha to
odbijala govoreći: 'Tko će me ubiti, ja sam Hrvatica'', rekla je,
spomenuvši kako joj je sina nekoliko puta u selu 'dobrano' istukao sumještanin hrvatske nacionalnosti, ali nije željela reći njegovo ime jer ga se boji.
Svjedok Ivan Čačić, koji je 1992. bio načelnik SIS-a 109. brigade HV-a, rekao je kako mu je u ljeto te godine Mato Boroz, koji je bio kandidat za prijam u SIS, kazao kako optuženi Mario Jurić kao svjedok ubojstva obitelji Olujić želi dati iskaz.
'Izvijestio sam o tome načelnika SIS-a u Osijeku Mirka Grošelja i s Jurićem smo se sastali na PIK-ovu stanu blizu Vinkovaca, gdje sam čuo kad je Jurić rekao da je odustao od povezivanja protutenkovskih mina postavljenih po kući Olujićevih, kada je vidio da su ubijena i djeca', svjedočio je Čačić.
Naveo je i kako je od vinkovačke policije zatražio zapisnik o
očevidu i fotodokumnetaciju, ali je policija to odbila te kako mu je Grošelj rekao da je 'o svemu obavijestio pomoćnika ministra policije Franju Tureka uz uputu da se mi više ne petljamo u to'.
U raspravu se pitanjima uključio i optuženi Jurić, zapitavši Čačića je li mu poznato da je o ubojstvu obitelji Olujić 'izviješćena tadašanja Vlada nacionalnog jedinstva i Ured predsjednika Republike Franje Tuđmana te da su u Osijek dolazili pokojni ministar obrane Gojko Šušak i Vladimir Šeks te naredili SIS-u da svu dokumentaciju u vezi s ubojstvom obitelji Olujić preda MORH-u i više se ne petlja u slučaj', na što je Čačić odgovorio niječno.
Jurić je također upozorio suca Zeljka na 'torture' kojima je izložen u pritvoru osječkog zatvora, rekavši kako je 'Hrvatima optuženima za ratni zločin i u slučaju 'selotejp' i u slučaju Olujić dopušteno tuširanje samo jedanput na tjedan, a Srbima, optuženim za ratni zločin, četiri puta te športske aktivnosti'. Zbog takva odnosa zatvorskog upravitelja počeo je štrajk glađu.
U optužnici za ubojstvo obitelji Olujić navodi se kako je Tomislav Madi kao zapovjednik satnije HOS-a izdao naredbu okrivljenima Juriću, Poštiću, Laziću i nepoznatoj osobi nadimkom "Bosanac 'da odu u Cernu i pobiju četnike za koje on zna, iako je znao da je riječ o civilima, a da kuću miniraju'. Preodjevene u odore bivše JNA do kuće obitelji Olujić optužene je dovezao također optuženi Starčević. Kad su ušli u kuću i iz vatrenog su oružja ubili Radomira i Anicu Olujić te njihovu malodobnu djecu, iz kuće su uzeli lovačku pušku i pištolj, neutvrđenu svotu njemačkih maraka te zlatni nakit koji su, nakon povratka u Komletince, predali Madiju. U kući su postavili tri tenkovske mine i povezali svaku s 2,5 kilograma vitezita 20, ali zbog nestručna rukovanja eksploziv nije eksplodirao .
Glavna rasprava nastavlja se sutra saslušavanjem novih svjedoka.