Roditelji djece s teškoćama u razvoju prosvjedovali su na Markovu trgu gdje su došli iz svih većih gradova Hrvatske tražeći izmjene kontradiktornih i nepravednih zakona, vraćanje uskraćenih prava i rješavanje pitanja manjka terapeuta, asistenata, dijagnostičara i centara namijenjenih djeci s poteškoćama u razvoju te djeci invaliditetom.
Pročitajte i ovo
incident u Novom Sadu
VIDEO Nasilnici uletjeli među ljude na prosvjedu i tukli ih! Jednog su udarili automobilom
Kod Filozofskog fakulteta
Riječki studenti podržali srpske: "Nisu sami u borbi, ovo je čin solidarnosti"
Prosvjed je organizirala Facebook grupa 'Pomozimo djeci sa invaliditetom', a njeni članovi, uglavnom roditelji djece s teškoćama u razvoju ili invaliditetom, od kojih su neki na prosvjed došli sa svojom djecom, na prosvjedu su tražili da im se vrati status njegovatelja, prava na ortopedska pomagala sukladno prijašnjem pravilniku, te da se osobama s invaliditetom prizna status manjine. Također su zatražili uvođenje invalidske kvote na svim razinama vlasti.
Naime, novim Zakonom o socijalnoj skrbi od 1. siječnja ukinut je status njegovatelja roditeljima čije dijete s invaliditetom ili poteškoćama u razvoju više od četiri sata dnevno boravi u predškolskoj ili školskoj ustanovi. Također, zahtijevanju i novi Pravilnik o pravu na korištenje ortopedskih pomagala koji je izmijenjen na štetu osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju.
Sve veći broj roditelja u Hrvatskoj ODBIJA cijepiti dijete
'Stop diskriminaciji djece i osoba s invaliditetom', 'Poštujte UN-ovu Konvenciju', 'Što bi ti na mome mjestu?', 'I ja želim ići u vrtić i školu', 'Moje dijete nije samo broj u vašoj ladici', 'Razvijenost društva mjeri se kroz brigu o najosjetljivijima', samo su neke od parola koje su nosili roditelji obučeni u žute majice poručujući kako se mogu nositi s poteškoćama, ali im nepravda teško pada.
Bojan, samohranih i nezaposleni otac mladića Antonija, koji je u kolicima i teško se kreće, upozorio je da su djeci ukinuta neka prava, a zakoni su neusklađeni.
'Potrebne su mu cipele, a po novom pravilniku imamo pravo na jedne cipele u dvije godine. To nije u redu prema djeci koja još uvijek rastu. Ima još puno toga', kazao je Bojan i naveo kako bi želio da njegov sin bude ravnopravni pripadnik društva.
'Zar su naša djeca, djeca drugog reda?', upitala je majka Ana iz Varaždina, čiji je 18-godišnji sin također invalid, a nove cipele, čija je vrijednost oko 1.500 kuna, sama mu ne može priuštiti. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook