Resorni ministar uputio je poziv u povodu najavljenih poslovnih odluka INA d.d. koje se odnose na organizacijske promjene u Rafineriji nafte Sisak te organiziranog mirnog prosvjeda Stožera za obranu Rafinerije Sisak.
Pročitajte i ovo
Pljačka strateške kompanije
"To je čisto obmanjivanje javnosti": Vlada se oglasila o tvrdnji da se za Škugora zauzeo bivši ministar po nalogu Plenkovića
Mjere zasad ostaju iste
Božinović o dramatičnom porastu brojki u Dalmaciji: ''Ne bih isključio da se radi o omikronu.'' Najavio kontrole u novogodišnjoj noći
„Sindikati su zatražili informacije u kojoj fazi je postupka izbora konzultanta za otkup Molovih dionica INA-e pa smo ih upoznali smo s time kao i idejom da INA živi i dalje kao vertikalna integrirana kompanija“, rekao je Ćorić i dodao kako bi konzultanti trebali biti izabrani do kraja ožujka.
Osvrnuo se i na najave gašenje rafinerijskog poslovanja u Sisku.
„Sindikati dvoje oko gašenje ovog postrojenja. Sudbina 40 radnika neće biti upitna, već im biti ponuđena adekvatna zamjenska radna mjestu unatar INA-e, a onima koji ih neće prihvatiti ponudit će se otpremnine“, kazao je Ćorić.
Iz Ine je stigao odgovor koji prenosimo u cijelosti.
''Netočan je pristup kojim se FCC postrojenje u Rafineriji nafte Sisak tretira kao samostalan subjekt. Kao što smo već isticali, rad sisačkog FCC postrojenja ne možemo izdvajati u odnosu na čitavu rafineriju jer to postrojenje nije zasebna jedinica u procesu, kao što ni Rafineriju nafte Sisak ne možemo gledati neovisno od Ininog rafinerijskog sustava koji čini i Rafinerija nafte Rijeka. Činjenica je da preradom iste sirovine u Rijeci možemo generirati 14 milijuna kuna više u odnosu na preradu u sisačkom FCC postrojenju. Preradom u Sisku samo povećavamo udio benzina i UNP-a kojih imamo viška, dok bi se preradom u Rijeci u najvećoj mjeri proizveo dizel, proizvod koji se najviše troši na Ininim ključnim tržištima i čiji bi uvoz onda INA mogla posljedično i smanjiti.
Još jednom naglašavamo kako prestanak rada FCC postrojenja u sisačkoj rafineriji ne znači zatvaranje rafinerije. Prerada sirove nafte u Sisku nastavit će se u blokovima, dok će sekundarna postrojenja raditi bez obustava, što dosad nije bio slučaj. Radi se o Ininoj poslovnoj odluci koja se temelji na tržišnoj potražnji i komparativnim prednostima obaju rafinerija te za cilj ima optimizaciju rafinerijskog poslovanja radi poboljšanja rezultata kompanije. Naime, kako je pokazalo i Inino financijsko izvješće za 2017. godinu, Rafinerija nafte Sisak nije profitabilna i generirala je u prošloj godini (207) milijuna kuna operativnog gubitka i (125) milijuna kuna negativnog novčanog toka. Predloženi način rada korak je prema značajnom smanjenju tih gubitaka'', kažu iz Ine.