Premijer Milanović tijekom današnje sjednice osvrnuo se na prebrojavanje glasova nakon lokalnih izbora što je u javnosti izazvalo brojne polemike. 'Nemamo reguliranu proceduru, nekome se daje prebrojavanje glasova, nekome ne, negdje povjerenstvo odlučuje koliki uzorak će se pregledati. Kad se kutija zapečati i kad se potpiše zapisnik u kojem nema primjedbi - gotovo je! Bilo tko da je pobijedio ili izgubio - nema prebrojavanja, to unosi nesigurnost u sustav. Vidjeli smo da su u jednom gradu ljudi izašli i na ulice zbog toga. Izborne komisije su višestranačke, zajedno broje, zajedno potpisuju, pečate i šalju. Krivo se radi' zaključio je premijer Milanović.
Pročitajte i ovo
Uštede u proračunu
Vlada predstavila rebalans proračuna: Pogledajte gdje se najviše trošilo, a gdje uštedjelo
objava na facebooku
Vlada se obrušila na Milanovića, a sada je stigao odgovor: "Sve ostalo je uključivanje u rat"
3. maj još malo pa Uljanikov
Na sjednici Vlade danas je na dnevnom redu bio je i prijedlog odluke o prihvaćanju ponude društva Uljanik d.d., Pula, za kupnju dionica društva Brodograđevna industrija 3. Maj d.d., Rijeka.
'Pred zadnjim smo korakom potpisivanja ugovora za 3. Maj', rekao je ministar Vrdoljak. Nakon otpisa potraživanja Vlada će snositi 847 milijuna kuna troškova za restrukturiranje, a kupac, tj. Uljanik 842 milijuna kuna. Kupac daje i osiguranje u vidu korporativnog jamstva od 75 milijuna kuna u bianco mijenicama.
Uljanik neće moći raspolagati dionicama 3. maja do 1. srpnja 2018. godine kada bi trebalo biti dovršeno restrukturiranje. Europska komisija je tražila angažman neovisnog stručnjaka koji će pratiti cjelokupan proces. 'Ovo je poseban slučaj jer jedno brodogradilište kupuje druge i ne sumnjam u dobre namjere kupca', rekao je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak.
'Država je tu gotova, sada treba graditi brodove što je teži dio posla. Treba raditi i biti konkurentan', komentirao je premijer Zoran Milanović
'Ovo su bili teški, ali korektni pregovori'
Ministar rada i mirovinskoga sustava Mirando Mrsić izvijestio je o dogovoru sa sindikatima o promjeni visine plaće za zaposlene u državnim i javnim službama. 'Potpisom ovog sporazuma prekinute su sve aktivnosti za štrajk držabnih službi. Ovim sporazumom se definira da ćemo, kad će to državni proračun moći podnijeti, sjesti za stol i raspraviti o povećanju plaća. Ovo su bili teški. ali korektni pregovori. Ovo je zalog za budućnost, kako ćemo voditi socijalni dijalog u državnim i javnim službama', rekao je ministar Mrsić.
'Ja sam nezadovoljan jer te plaće u ovom trenutku, nažalost, ne mogu biti veće nego što jesu. Kad budu mogle biti veće, to će biti trenutak da si svi skupa čestitamo', poručio je premijer Milanović.
>>Riječko brodogradilište 3. maj ide u prodaju - pulski Uljanik 'prihvatljiv'
Izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima Uređuje se status neprofitnih pružatelja usluga poput internetskih portala. 'Za neprofitne pružatelje medijskih usluga izdvaja se 3% sredstava Fonda za poticanje pluralizma u iznosu od 960 tisuća kuna', rekla je ministrica kulture Andrea Zlatar Violić.
Vlada je danas razmotrila i godišnje izvješće o radu Fonda za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata.
A što s granicama nakon 1. srpnja?
'Prelazimo na integrirano upravljanje granicama - umjesto duple kontrole imat ćemo samo jednu, ulaznu će vršiti jedna policija, a izlaznu druga. Kontrola će se vršiti na slovenskoj infrastrukturi, bit će nam lakše jer ej to schengenska varijanta. Plaćat ćemo naknadu, ali će nam to biti puno jednostavnije i bolje', rekao je ministar unutranjih poslova Ranko Ostojić.
Ministar je dodao i kako se neće razmontirati kućice na prijelazima jer se ostavlja mogućnost da se u određenem trenutku uvedu granice.
Ministrica vanjskih poslova dodala je kako kako je konačni cilj je nestanak granica unutar EU. 'Ovo je veliki trenutak za nas. I povezivanje juga s ostatkom zemlje je projekt od prioriteta', rekla je Pusić.
>> Ribić: Sindikati su sporazum potpisali iz straha od fijaska štrajka
Prihvaćena izvješća
Vlada je na današnjoj sjednici prihvatila više izvješća o radu u prošloj godini, među njima i ono Fonda za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata koji je 2012. isplatio 9556 stipendija u ukupnom iznosu nešto većem od 43 milijuna kuna.
Ukupno su isplaćene 5862 stipendije za srednje škole, 3668 stipendije za fakultete te 26 stipendija za poslijediplomski studij.
Fond je prošle godine ostvario ukupne prihode u iznosu od 44.973.303,43 kune.
Vlada je prihvatila i izvješće Savjeta za nacionalne manjine o utrošku sredstava osiguranih u proračunu za prošlu godinu. Za programe kulturne autonomije nacionalnih manjina u 2012. utrošeno je sveukupno nešto manje od 41 milijun kuna kroz financiranje 77 udruga, rekla je potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić.
Prihvaćeno je i Izvješće o ostvarivanju programa rada te Financijsko izvješće Fonda za financiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško za prošlu godinu.
Od početka rada Fonda krajem 2008. do kraja prošle godine ukupno su u Fond uplaćena 943 milijuna kuna, naveo je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak. Vrijednost neto imovine Fonda na kraju prošle godine iznosila je nešto manje od 1,1 milijardu kuna što je za 131,4 milijuna kuna više od uplaćenih sredstava.
Prosječni godišnji neto prinos Fonda u odnosu na prosječno stanje ulaganja iznosi 4,93 posto, a prošle je godine Fond ostvario neto povećanje imovine u iznosu od milijun kuna, a neto prinos je iznosio samo 0,12 posto.
Na smanjenje neto prinosa u prošloj godini prvenstveno je utjecalo umanjenje vrijednosti obveznica u koje je Fond ulagao, a sukladno odredbama Statuta, Fond ulaže u obveznice RH, depozite u bankama, investicijske fondove, repo sporazume, komercijalne zapise i dionice. Iako je prinos bio mali, smatram da je, s obzirom na stanje na tržištu prošle godine, to dobro, ocijenio je Vrdoljak.
Vlada je prihvatila i objedinjeno izvješće o provedbi odluka o aktivnostima koje ministarstva i ostale institucije uključene u provedbu IPA programa trebaju poduzeti kako bi dobile dozvolu za rad sustava za upravljanje pretpristupnim programima Europske unije, bez prethodne kontrole Delegacije EU, te dozvolu za rad sustava za provedbu fondova EU.
Ono pokazuje da su do 31. ožujka ove godine objavljeni javni natječaji za prijam u državnu službu i javni natječaji za zapošljavanje za 173 osobe, a da je do tog datuma zaposleno 87 dodatnih zaposlenika.
Od 1. studenoga prošle godine do 31. ožujka ove godine putem internih oglasa, odnosno sporazumnih premještaja zaposleno 13 dodatnih zaposlenika, dok je u istom razdoblju 26 zaposlenika napustilo institucije.
Vlada je prihvatila i izvješće o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova te izvješće o radu Nacionalnog povjerenstva za upravljanje zračnim prostorom.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook